126 yıl sonra mantar meşesi

İkinci Abdülhamit döneminde Portekiz'den getirilen, ancak o tarihten sonra üretilmeyen mantar meşesi, 126 yıl aradan sonra ilk kez yetiştirildi.

İZMİR - İkinci Abdülhamit döneminde Portekiz'den getirilen, ancak o tarihten sonra üretilmeyen mantar meşesi, 126 yıl aradan sonra ilk kez yetiştirildi. Mantar meşesinin kabuğu, uzay gemilerinden otomobil motorlarına, ısı yalıtımından şişe mantarlarına kadar pek çok sektörde kullanım alanı buluyor.
İzmir Çevre ve Orman Müdürlüğü'nün Torbalı ilçesindeki fidanlığında ilk etapta 30 bin fidanı yetiştirilen mantar meşesi kabuğunun kilosu, yurtdışında 200-300 avrodan alıcı buluyor. Fidanlardan gelecek yıl 300 bin, 2 yıl sonra ise 1 milyon adet yetiştirilmesi hedefleniyor. Ortalama 200 yıl ömrü olan ağaçlardan, dokuz yılda 70 kilo kabuk elde edilebilecek.
İzmir Çevre ve Orman Müdürü Yrd. Doç. Dr. Osman Tatar, mantar meşesinin sadece Portekiz, İspanya, Cezayir gibi birkaç ülkede yetiştirildiğini belirterek şu bilgileri verdi: "Bir ağaçtan ortalama dokuz yılda bir olmak üzere en az 16 kez ürün alınıyor. Bu ürün, Türkiye'nin geleceği açısından önemli bir kaynak. Kim mantar meşesinin gücünü elinde bulundurursa, büyük bir hazine elde etmiş olur."


    http://www.radikal.com.tr/7562597562590

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.