12'lik Necla 35 günde kurtarıldı

Silvan'da evlendirilmek üzere kaçırılarak
'korucu denetimindeki' bölgede alıkonulan 12...
Haber: FARUK BALIKÇI / Arşivi

DİYARBAKIR - Silvan'da evlendirilmek üzere kaçırılarak 'korucu denetimindeki' bölgede alıkonulan 12 yaşındaki Necla Tünle, 35 gün sonra kurtarıldı.
Nüfus cüzdanına göre 8 yaşında görünen Necla Tünle, geçen 17 Kasım'da Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde annesiyle gittiği düğünde kaçırıldı. Kendisiyle zorla evlenmek isteyen 25 yaşındaki Adem Koç ile kardeşleri Nezir, İbrahim ve Ekrem tarafından kaçırıldığı öne sürülen Necla, ilçeye bağlı Altınkum Köyü'ne götürüldü.
Ayniye ve babası Yusuf Tünle'nin, savcılığa başvurusu üzerine jandarma Altınkum Köyü'ne baskın yaptı ancak Necla bulunamadı. Tünle ailesi Necla'nın, komşu köy olan Kulp ilçesine bağlı Karaorman Köyü'ne kaçırıldığını saptadı. Silvan Jandarma Komutanlığı, yetki alanları dışında olduğu gerekçesiyle buraya operasyon yapmadı. Necla'nın ailesi hem Silvan, hem de Kulp savcılıklarından da sonuç alamayınca avukat Yusuf Ayata aracılığıyla Diyarbakır Valiliği'ne başvurdu. Başvuruda, "Necla Tünle, Altınkum Köyü'nde korucubaşı Hamdüsena Sümbül'ün evine götürülmüştür" denildi.
Gece operasyonu
Olayın basında yer almasından sonra yetkililer harekete geçti. Jandarma timleri, cumartesi gece yarısı Karaorman Köyü'ne operasyon yaptı. Operasyona, Necla'nın kaçırıldıktan sonra Altınkum Köyü'nde götürüldüğü ilk evin sahibi olduğu ileri sürülen korucubaşı Hamdüsena Sümbül'ün de adamlarıyla katılıp, yardım ettiği iddia edildi. Jandarma timleri Necla Tünle'yi dün sabaha karşı saat 03.30'da kurtardı. Adem Koç yakalanırken, kardeşleri Nezir, İbrahim ve Ekrem Koç kaçtı.
Valilik: Rızasıyla gitmiş
Diyarbakır Valiliği'nin olayla ilgili dün yaptığı yazılı açıklamada, ailesinin ve avukat Yusuf Ayata'nın 12 yaşında oluduğunu söylediği Necla'nın, daha büyük olduğu ileri sürülerek yaş tespiti yapılacağı kaydedildi. Açıklamada Necla Tünle'nin bir başka kişiyle evlendirilmek istendiği, bunun üzerine kendi arzusuyla sanıklarla birlikte gittiği anlatıldı. Olayın aşiretler arası anlaşmazlık
nedeniyle kaçırma şeklinde yansıtıldığı ve Necla Tünle'nin köy köy dolaştırıldığı kaydedilen açıklamada, "Olayla ilgili tahkikat çok yönlü sürdürülüyor" denildi.