13 bebek öldü, soruşturma yok

13 bebek öldü, soruşturma yok
13 bebek öldü, soruşturma yok

Nergiz, Arıtman?a atfen atılan ?pasaklı hemşire? manşetine tepki gösterdi. fotoğraf: ALİ ATMACA / AA

İZMİR - Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 13 bebeğin art arda ölümünün üzerinden yaklaşık 10 ay geçti, ancak sorumluların belirlenmesi konusunda bir adım ileri gidilemedi. Konak Kaymakamlığı, sağlık personeline soruşturma izni vermeyerek yargı yolunu kapadı. 
Hastanede 20 Eylül 2008 gecesinden 21 Eylül 2008 öğle saatlerine kadar 13 bebek yaşamlarını yitirdi. Olaya hem savcılık hem de Sağlık Bakanlığı el koydu. Dört profesör bebeklerin, mamalarda rastlanan ‘entrobakter kloase enfeksiyonu’ndan öldüğünü rapor etti. Konak Kaymakamlığı, 39 sağlık personeli için yapılan ön inceleme sonucunda dört doktor dışındakiler hakkında soruşturma izni verdi. Ancak yedi doktor ve 20 hemşire olayla ilgileri olmadığını savunup Bölge İdare Mahkemesi’ne itiraz etti.  Bölge İdare Mahkemesi, Konak Kaymakamlığı’ndan yeni bir ön inceleme raporu hazırlanmasını istedi. Kaymakamlık bu gelişmelerin ardından Sağlık Bakanlığı’ndan müfettiş istedi. Müfettişler, incelemeleri sonucunda hiçbir sağlık personeli hakkında soruşturma yapılmaması yönünde rapor verdi. Kaymakamlık da bu rapora uydu ve personele soruşturma izni verilmediğini savcılığa bildirdi.
Bebeklerini kaybeden çiftlerden Perihan- Mehmet Emin Bilinmiş’in avukatı Hüseyin Karaboğa, “Kaymakamlığın bu kararına Bölge İdare Mahkemesi’ne başvurup itiraz edeceğiz. Eğer iç hukuk yolları tükenirse, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvuracağız” diye konuştu.

Hemşirelerden Arıtman’a tepki
Öte yandan CHP İzmir Milletvekili Dr. Canan Arıtman’a atfen, dün bir gazetede yayımlanan,  13 bebeğin ölümünde suçlunun ‘Pasaklı hemşire’ olduğuna ilişkin iddiası ve yorumu, hemşirelerin tepkisine yol açtı. Türk Hemşireler Derneği İzmir Şubesi Başkanı Süheyla Nergiz, “Raporda ölümlerin nedeni halen tam olarak kesinlik kazanmazken, meslektaşımıza yönelik saldırı yapılmıştır” diye konuştu. (dha)