13 doktor için 'sperm' davası

Muayenehanesine gelen hastaları, görevli olduğu Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi'nin olanaklarını kullanıp, başkalarından aldığı spermleri naklederek hamile bıraktırmakla suçlanan...

ADANA - Muayenehanesine gelen hastaları, görevli olduğu Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi'nin olanaklarını kullanıp, başkalarından aldığı spermleri naklederek hamile bıraktırmakla suçlanan Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. İsmet Köker ile aynı bölümde görevli 12 doktor hakkında 'sperm davası'
açıldı. 27 ay önce başlatılan soruşturma sonucu 13 doktor, görevi kötüye kullanmak suçlamasıyla TCK'nın 240. maddesine göre bir yıldan üç yıla kadar hapis ve memuriyetten men cezası istemiyle ay sonunda mahkemeye çıkacak.
Komisyon kurulmuştu
Üç yıl önce basında yer alan skandal iddiaları ile ilgili komisyon kurup soruşturma başlatan Ç.Ü. Rektörlüğü, Köker'i üç ay görevden uzaklaştırıp, yargılanmasını isterken, aynı bölümde doktorasını yapan 12 doktor için bu talepte bulunulmadı. Ancak Köker, hakkındaki 'lüzumu muhakeme' kararına Danıştay nezdinde itiraz etti. Danıştay 2'nci Dairesi, Köker ile görev yapan, ancak doktoraları bitince tayinleri çıkan Cem Cengiz, Özgür Kayaselçuk, Mustafa Şiş, Ümit Altıntaş, Özkan Yılmaz, Nihat Kataya, Reşat Mısırlıoğlu, Abdi Oğuz, Erdal Candan, Ayhan Coşkun, Önel Cemiloğlu ve A. Hakim Arısoy'un da yargılanmasına karar verdi.
Köker'in itirazının reddedildi-ği karar yazısında, 13 doktorun 1996-2001 arasında mevzuata aykırı olarak 'heterolog artifisyel inseminasyon' (spermin erkekten alınıp, kadının dölyoluna bırakılması) uygulaması yaptığı, yapılmasına yardım edip göz yumduğu belirtildi. Danıştay, 19 Eylül 2003'te doktorların 'görevi kötüye kullanmak' suçlamasıyla yar-gılanmasını istedi. Rektörlük, Danıştay kararını Adana Savcılığı'na gönderdi. Savcılık da doktorların 4. Asliye Ceza Mahkemesi'nde yargılanmasına karar verdi.