13 Şubat eylemi için çağrı: Yasaklamayın anlayın!

13 Şubat eylemi için çağrı: Yasaklamayın anlayın!
13 Şubat eylemi için çağrı: Yasaklamayın anlayın!
13 Şubat'ta Türkiye'nin her yerinde eğitimin boykot edilmesi için yapılan çağrıların ardından İzmir'deki eylemleri hakkında çağrıcılardan BHH'nın, "Cumhurbaşkanı, Başbakan ve AK Parti karşıtı olduğu" gerekçesiyle yasaklama kararı geldi. Peki eylemin düzenleyicileri ne diyor?
Haber: BARIŞ AVŞAR - baris.avsar@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL – 13 Şubat günü, ‘Laik ve Bilimsel Eğitim’ için okul boykotu eylemi için dün İzmir Valiliği'nin 'yasaklama' kararı geldi. Gerekçe ise eyleme çağrı yapanlar arasında yer alan Birleşik Haziran Hareketi'nin, " Ak Parti karşıtı" olmasıydı.

Aslında 13 Şubat eylemi tek günle sınırlı bir eylem değil. Alevi örgütleri, Eğitim Sen, Birleşik Haziran Hareketi (BHH) ve Halkların Demokratik Kongresi (HDK) tarafından katılım çağrısı yapılan boykotun ilk işareti İstanbul Kadıköy’de 8 Şubat’ta yapılan mitingde ve Tunceli gibi merkezlerde 9 Şubat günü yapılan boykotlarla verildi. Peki İzmir'de 'yasaklanan' 13 Şubat ve sonrası?

13 Şubat boykotuna yasak: Bu hareket Ak Parti karşıtıdır!

'HÜKÜMET BİZİ YASAKLAMASIN ANLASIN'
Eğitim Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca, eğitimde ve toplumsal yaşamda laikliğin öneminin bir kez daha ortaya çıktığı günler yaşadığımızı söylüyor, "19. Milli Eğitim şurasındaki kararlara ve siyasilerin peş peşe gelen açıklamaları ile görüyoruz ki laikliğe sahip çıkmak gerekiyor. Bu talep, sadece bizim değil Türkiye ’de laik seküler bir yaşam isteyen ve AKP ’ye oy verenlerin büyük kısmını da kapsıyor. Biz 13 Şubat'ta grev yapıyoruz ve çocukların da okula gönderilmemesi gibi bir tutum içindeyiz. Grevden sonraki ilk pazartesi günü de 'laik ve bilimsel eğitim'i anlatacağız derslerde. Zorunlu din derslerinin seçmeli hale getirilmesinden, dinsel ögelerin eğitimden ayıklanmasına kadar somut taleplerimiz kabul edilene kadar devam edeceğiz."
Karaca, İzmir'deki yasak kararını ise şöyle yorumluyor, "İçişleri Bakanlığı ve Valiliklerin benzer yasakları ile her zaman karşılaştık ama hukuksal mücadelemizi de sürdürdük. Bu sendikal bir mücadeledir bu tür tehditler yerine bizim ne demek istediğimizi anlamaya çalışmalar."

'AKP'YE KARŞI OLDUĞUMUZ BİR SIR DEĞİLDİ'

İzmir Valiliği'nin kararına gerekçe olarak gösterilen ve "Ak Parti karşıtı olmak"la suçlanan BHH içerisindeki siyasi partilerden ÖDP’nin Genel Başkanı Alper Taş ise, "AKP karşıtı olduklarının bir sır olmadığını" belirtiyor. 13 Şubat eyleminin bir başlangıç olacağını ve ‘bütün okullar imam hatip olacak’ diyenlere karşı eğitimde dincileştirme bitene kadar devam edeceğini söyleyen Taş, "AKP'nin valisi bir parti devleti içinde yaşadığımızı gösteren yeni bir örnek vermiş. Bu boykotun hedefinde AKP'nin olduğu net, çünkü 'bütün okulları imam hatipleştireceğiz' diyen AKP. Buna karşı da insanların direnme hakkı vardır. Böyle bir yasak kararı da laik, bilimsel eğitim hakkını arayanları değil getirenlerin meşruiyetini ortadan kaldırır." Taş, ayrıca boykot boyunca öğrenciler için alternatif kreş ve ders programları oluşturulacağını, eyleme çok farklı kesimlerden destek geldiğini belirtti.