13 yaşında, 6 can verdi

13 yaşında, 6 can verdi
13 yaşında, 6 can verdi
Çanakkale'nin Bayramiç ilçesinde motosiklet kazasında ağır yaralanan ve kaldırıldığı hastanede beyin ölümü gerçekleşen 13 yaşındaki Sabri Can Şener'in bağışlanan organları 6 kişiye hayat verecek.

ÇANAKKALE – Çanakkale’nin Bayramiç ilçesinde, Vali Ekrem Özsoy Ortaokulu 7'nci sınıf öğrencisi Sabri Can Şener, Çarşamba günü saat 17.30 sıralarında, plakasız motosikletiyle Mimar Sinan Sokak'tan Zeki Şimşek Caddesi'ne çıkarken, kavşakta Ahmet İsoç yönetimindeki 17 FF 975 plakalı otomobille çarpıştı. Kask takmadığı belirlenen Şener, kazada ağır yaralandı. Bayramiç Devlet Hastanesi'ndeki ilk müdahalenin ardından sevk edildiği Çanakkale Devlet Hastanesi'nde Şener'in, dün (Perşembe) akşam beyin ölümü gerçekleşti. Doktorların durumu bildirdiği Erhan- Aygül Şener çifti, çocuklarının organlarını bağışlamayı kabul etti.


KALBİ 13 YAŞINDAKİ KIZA Çanakkale Organ Nakli Koordinatörü Dr. Azem Ülkü, İzmir ve Bursa organ nakli koordinatörleriyle temasa geçti. Bu sabah İzmir ve Bursa'dan Çanakkale'ye gelen sağlık ekipleri, ameliyatla Şener'in kalp, karaciğer, korneaları ve böbrekleri alındı.

Çanakkale İl Organ Nakli Koordinatörü Dr. Azem Ülkü, Sabri Can Şener'in kalbinin İzmir Ege Üniversitesi'ndeki 13 yaşındaki bir kız çocuğuna, karaciğeri ve bir böbreğinin Bursa Acıbadem Hastanesi'ndeki iki ayrı hastaya, diğer böbreğin ve korneaların da Bursa Uludağ Üniversitesi'nde üç ayrı hastaya nakledileceğini söyledi.


BELGESEL İZLERKEN 'ORGANLARIMI BAĞIŞLAYIN' DEMİŞ İnşaat işçisi Erhan Şener, iki hafta önce TRT Belgesel kanalında yayınlanan, yaşamak için tek umutları organ nakli olan kalp, karaciğer ve böbrek hastalarının gerçek yaşamlarından kesitler sunan 'Meleğin Kanadında' adlı belgeseli izlerken oğlunun "Bana bir şey olursa benim organlarımı bağışlayın" dediğini anlattı. Bunun üzerine, "Hep beraber bağışlarız oğlum" dediğini belirten Şener şöyle devam etti:

"Sonrasında da bu kaza başımızı geldi. Organlarını bağışlayarak onun bu isteğini yerine getirmiş olduk. Oğlum yaşayamadı ama organları başkasında yaşasın istedik. Milletimizden organ bağışı konusunda duyarlı olmalarını istiyoruz. Organ bağışının dinen de bir sakıncası yok."


'GERÇEK MELEK OLDU' Baba Şener'in bu sözleri üzerine Çanakkale İl Organ Nakli Koordinatörü Dr. Ülkü, "Sabri Can, başkalarına can vermek üzere gerçek bir melek oldu" diye konuştu.
Alınan organlar, uygun hastalara nakledilmek üzere İzmir ve Bursa'ya gönderilirken, Şener'in cenazesinin bugün ikindi namazının arından Bayramiç'te toprağa verileceği belirtildi.Burak GEZEN - Ersan KÜÇÜKKURU / DHA