13 yaşında 'alkollü' cinayetten suçlu!

13 yaşında 'alkollü' cinayetten suçlu!
13 yaşında 'alkollü' cinayetten suçlu!

Cezaevine yollanan Hatice C., ağlayarak suçlamaları reddetti.

Londra'da yaşayan Hatice C., 13 yaşında ve sarhoşken giriştiği bir kavga sonucu 'cinayet'ten suçlu bulundu

LONDRA/İSTANBUL - Britanya’da yaşayan 15 yaşındaki Hatice C. ve 19 yaşındaki Kemi A., iki yıl önce, bir erkek meselesi yüzünden tartıştıkları arkadaşlarını dövmek ve ölümüne neden olmaktan suçlu bulundu. Hakkındaki mahkeme kararı okunurken gözyaşlarına boğulan Hatice C.’yi duruşma sırasında yanında bulunan annesi teselli etti.
Öldürülen 19 yaşındaki Rosimeiri Boxall’ın ailesi ise sanıklardan şikâyetçi olmadı. Boxall çifti, kızları “Bir gün Tanrı’nın istediği gibi insanlar olmaları umuduyla” affetti.
Rosimeiri, yıllar önce alkolik olan annesi tarafından Brezilya’da bir yetimhaneye bırakılmış, misyoner Boxall çifti onu henüz üç yaşındayken evlat edinmişti. Rosimeiri, ölümünden bir yıl önce, 18 yaşındayken rahip babasının evini terk etti.
Olay günü yakın arkadaşı Kemi A.’nın evine gitmişti. Kemi A., kendisine sosyal yardım kapsamında verilen evde, evinden kaçan 13 yaşındaki Hatice C. ile kalıyordu.
Hatice C. ile Rosimeiri burada bir erkek meselesi yüzünden tartışmaya başladı. İçtikleri votkanın etkisiyle tartışma dövüşe dönüştü. Kavga bir komşu tarafından kısmen cep telefonuyla görüntüledi ve görüntüler duruşmada da izletildi. Büyük bir sessizliğin hâkim olduğu duruşma salonunda, tokat ve yumruk sesleri yankılanırken, sanıkların genç kızın saçını çektikleri ve yüzüne saç spreyi sıktıkları görüldü. Rosimeiri Boxall aynı gün üçüncü kattaki evin penceresinden atlayarak öldü.
Savcı Boxall’ın gördüğü fiziksel ve sözlü şiddetten kaçmaya çalışırken öldüğünü savundu. Bazı görgü tanıkları, Boxall yerde yatarken Hatice C.’nin hâlâ ona küfür ettiğini söyledi. Suçları sabit görülen Hatice C. ile Kemi A. cezaevine yollanırken Britanya’da bazı gazeteler tıpkı Ajose gibi hakkında daha önce de hırsızlık ve şiddetten soruşturma açılan Hatice C.’nin Türkiye’de aile içi şiddete maruz kaldığını ve gördüğü bu şiddeti yansıttığını yazdı.
Britanya’da gençler arasındaki şiddet dikkat çekici bir sorun. 2008 yılında ülkede 10-19 yaşları arasında 70 genç öldürüldü.
The Independent gazetesine yansıtan 2006 tarihli  araştırmaya göre ülkede 9-16 yaş arası çocukların yarısı ‘silahla vurulmaktan’ korkuyor. (Reuters, dha, Radikal)