13 yaşındaki Ramazan felç, maganda serbest

Doğumdan bir hafta sonra eşini kaybeden Kurihan Bakırcı, bin bir zorluğa katlanarak büyütmüştü onu. Ramazan büyüdükçe, umudu da büyüyordu anne Bakırcı'nın.
Haber: FEVZİ KIZILKOYUN / Arşivi

ANKARA - Doğumdan bir hafta sonra eşini kaybeden Kurihan Bakırcı, bin bir zorluğa katlanarak büyütmüştü onu. Ramazan büyüdükçe, umudu da büyüyordu anne Bakırcı'nın. Ama bir gün balkonda yemek yerken, Türkiye'de her yıl 300 kişiyi öldüren magandaların hedefi oldu Ramazan, sırtına giren kurşunla belden aşağısını felç kaldı. Kurşunu sıkan kişinin ilk duruşmada serbest bırakılmasıysa anne-oğulu ikinci kez canevinden vurdu.
Babasını hiç görmemişti. Ramazan, babası öldükten bir hafta sonra dünyaya geldi. Annesi Kurihan Bakırcı, iki çocuğunu tarlalarda gündelik işçilik yaparak büyüttü. Çocukları için hayalleri vardı. Razaman'ın okumasını, kendisine bir gelecek kurmasını istiyordu. 13 yaşına gelen Ramazan bu yolda yürüyordu, ilköğretim 7'nci sınıf öğrencisiydi. Takvim 2 Ekim 2006'yı gösterene kadar...
Okul dönüşü yemek yemek için balkona çıktı. Bu sırada 19 yaşındaki Ali Arat, kiraladığı araçla geziyordu. Hasmı olduğu iddia edilen Esay Kartal'la karşılaştı. Önce tartıştılar, ardından birbirlerine kurşun yağdırdılar. Arat'ın silahından çıkan bir kurşun sekerek balkonda yemeğini yemekte olan Ramazan Bakırcı'yı buldu. Serseri kurşun Bakırcı'nın sırtına isabet etmişti. Yere yığılan Bakırcı, hemen hastaneye kaldırıldı, ameliyata alındı. Ancak omurilik zedelemesi sonucu belden aşağısı felç oldu.
Tarlalarda gündelik işçilik yapan anne Kurihan Bakırcı, yeşil kart çıkararak çocuğunun tedavisini üstlenmeye çalıştı. Adana'da bir buçuk ay hastanede kalan Bakırcı'ya, Türk Silahlı Kuvvetleri sahip çıktı. Ankara'ya getirildi ve tedavisine TSK Rehabilitasyon Merkezi'nde devam edildi. Ancak hâlâ yürüyebilmesi mucize olarak görülüyor.
'Bari cezasını çeksin'
Ali Arat'sa olaydan bir buçuk ay sonra Osmaniye'de ruhsatsız silahla yakalandı. 25 gün cezaevinde kalan Arat, ilk duruşmasında tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.
Kurihan Bakırcı öfkeli: "Tek başıma iki çocuk büyüttüm. Tek amacım, oğlumu okutup iyi bir gelecek hazırlamaktı. Ama bugün yürüyebilmesi için dua ediyorum. Oğlumu bu hale sokanın serbest kalması, ikinci kez beni can evimden vurdu. Devlet büyüklerim ellerini vicdanlarına koysunlar, böyle bir olay kendi çocuklarının başına gelse ne yaparlardı? Beni perişan ettiler, bari bunu yapan cezasını çeksin."
ABD'deki Ateşli Silahlardan Korunma Merkezi Ajansı'nın geçen yıl yaptığı araştırmaya göre serseri kurşunlarla ölenlerin en fazla görüldüğü ülke Türkiye. Yeni TCK'da magandalara 25 yıla kadar hepis cezası verilebiliyor.