13 yıldır sahte avukatmış

İstanbul'da sahte diploma ile 13 yıldır birçok ünlünün, büyük firmaların avukatlığını ve bir ilçe belediyesinin hukuk danışmanlığını yapan Fail Önçırak, Kocaali'nda baktığı bir davada, "Yeni TCK'yı hazırlayan komisyondayım" deyince Cumhuriyet Savcısı Ersoy Yüce'nin şüphesini çekti.
Haber: ZAFER TOKUŞ / Arşivi
HAKAN TURHAN / Arşivi

SAKARYA - İstanbul'da sahte diploma ile 13 yıldır birçok ünlünün, büyük firmaların avukatlığını ve bir ilçe belediyesinin hukuk danışmanlığını yapan Fail Önçırak, Kocaali'nda baktığı bir davada, "Yeni TCK'yı hazırlayan komisyondayım" deyince Cumhuriyet Savcısı Ersoy Yüce'nin şüphesini çekti. Önçırak'ın araştırması sonucu foyası ortaya çıkan Önçırak tutuklandı.
Sakarya, Düzce, Rize ve Adana'da silah kaçakcılığına yönelik gerçekleştirilen 'Köstebek 0-5' adlı operasyon sonucu tutuklanan Cevat Önçırak'ın yakınları, akrabaları olan ve sahte belgelerle avukatlık yaptığını bilmedikleri Faik Önçırak'ı arayarak yardımcı olmasını istedi. İstanbul Levent'te bürosu olan Önçırak da Kocaali'ye gelerek davayı üstlendi. Faik Önçırak Kocaali İlçesi Adliyesi'nde yaptığı görüşmeler sırasında da Türkiye Barolar Birliği tarafından Türk Ceza Kanunu'nun yeniden düzenlenmesiyle ilgili oluşturulan komisyonda görev aldığını söyledi. Cumhuriyet Savcısı Ersoy Yüce, şüphelendiği Önçırak'ın kartvizitindeki sicil numarasından yola çıkarak internetten İstanbul Barosu'nun sitesine girerek inceleme yaptı.
Sicil numarası başkasının
Kartvizitteki '15894' sicil numarasının başka bir avukata ait olduğunu gören Yüce, Önçırak'ı, "Dava ile ilgili işlemlerde bir yanlışlık oldu" diyerek tekrar Kocaali'ye çağırdı. Önceki gün bürosunda çalışan avukat Ahmet Bülent Gençay ile Kocaali Adliyesi'ne gelen Önçırak gözaltına alındı. Avukat Gençay, yanında çalıştığı Önçırak'ın gözaltına asınması karşısında şoke oldu. Önçırak'ın üzerinden Türkiye Barolar Birliği'nin verdiği avukatlık kimliği ile İstanbul'daki bir belediyenin hukuk danışmanı olarak düzenlenmiş kartlar, 'ERK LawInformation Hukuk Müşavirliği'ne ait kartvizitler çıktı. Jandarmada sorgulanmak istenen Önçırak, 'susma hakkını' kullanarak ifade vermedi. Adliyeye sevk edilen Önçırak burada verdiği ifadesinde avukatlık yapmadığını ve hukuk fakültesinden atıldığını öne sürdü.
Akrabaları da bilmiyor
Avukatlık Yasası'nın 63. maddesine muhalefet ve sahte kimlik kullanmak suçlarından tutuklanarak Karasu Cezaevi'ne gönderilen Önçırak'ın, ailesi ile yakın çevresinin kendisini hukuk fakültesinden mezun olduğunu sandıklarını, onların korkusundan bu yola başvurduğunu söylediği öğrenildi. Önçırak'ın tanınmış şirketler, kurum ve kuruluşların yanı sıra yeraltı dünyasının bazı tanınmış isimlerinin davalarına da girip çıktığı ileri sürüldü. Önçırak'ın Silivri Belediyesi'nde hukuk müşaviri olarak görev yapan eşi avukat Meltem Önçırak'ın da onun sahte avukat olduğunu bilmediği ileri sürüldü.
Yaşanan bu olayların ardından, Önçırak'ın müvekkili olarak Kocaali Adliyesi'nde ifadesi alınan Cevat Önçırak'ın verdiği ifadeler iptal edildi ve 'gerçek bir avukatın' gözetiminde tekrar ifadesi alındı.


    http://www.radikal.com.tr/7479557479550

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.