1301 çocuk artık tarlada değil

Projedeki görevliler, çocukların ailelerini ikna edebilmek için bazen saatlerce dil dökmüş.


Tarlaya veda

ILO'nun Adana'da çocuk işçiliğiyle mücadele için iki yıl önce başlattığı projenin sonuna gelindi. 571'i kız 730'u erkek toplam 1301 çocuk tarlada çalışmaktan kurtarılarak eğitime kazandırıldı.

ADANA - Telefonun ucundaki çocuk, "Babam geldi, beni götürecek" diyor. Bunun üzerine hemen babayla konuşuluyor. "20 gün çalıştırıp getireceğim" diyen baba ikna ediliyor, çocuk sınıfına dönüyor...
Milli Eğitim Bakanlığı ve Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) işbirliğiyle
Adana'da 'Pamuk kadar beyaz gelecek için' projesinde zaman zaman yukarıdaki sahneler yaşansa da bugüne kadar toplam 1301 çocuk pamuk tarlalarında çalışmaktan kurtarılarak, eğitime kazandırıldı.
ILO Çocuk İşçiliğinin Sona Erdirilmesi Uluslararası Programı (IPEC Projeleri Koordinatörü Nejat Kocabay, tarımda çalışan diğer çocukların okula kazandırılmasına model olan Adana'daki projede, sona yaklaşıldığını belirtti. Fiili çalışmaları 15 Mayıs 2005'te başlayan projenin süresinin 1 Ocak 2007'de dolduğunu, ancak 1 Haziran 2007'ye kadar uzatıldığını ifade eden Kocabay, pamuk tarlasında çalışan 3 bin 338 çocuğa ulaşıldığını söyledi. Kocabay, bunlardan 571'i kız, 730'u erkek toplam 1301'inin eğitime kazandırıldığını açıkladı.
Kocabay, bazı çocukların çadırlarına en yakın ilköğretim okuluna yerleştirildiğini, ailesi ikna edilebilenlerin ise pansiyonlu ya da yatılı bölge okullarına alındıklarını ifade etti. Proje ekibinden Kazım İlkan Kertmen ise okula devamlılığın takibini de yaptıklarını söyledi. Kertmen, özellikle yatılı okullarda kalan çocukların, aileleri gelip kendilerini tarlalara götürecek diye adeta kâbus yaşadıklarını ifade ederek, şöyle dedi:
"Bizim cep telefonlarımız 24 saat süreyle açık. Çocuklar, babaları okula gelip kendilerini götürmek istediğinde de 'Babam geldi beni götürecek' diyerek telefonla bize ihbarda bulunuyorlar. Biz derhal devreye giriyoruz. Baba, 'Sadece 20 gün çalıştırıp geri getireceğim' diyor, ancak biz ikna çabalarıyla onları geri çeviriyoruz."