132 kız daha okullu oldu

Öğretmenler ve imamların da yardımıyla aileleri ikna edilen kızları farklı bir gelecek bekliyor.


Eğitim atağı sürüyor

Kız çocuklarının eğitime kazandırılması için sürdürülen projelerden biri daha yüzleri güldürdü. Van Erciş'te 75. Yıl Yatılı İlköğretim Okulu ile Okul Aile Birliği'nin AB destekli projesiyle 132 kız okulla tanıştı.

ANKARA/VAN/KONYA - Kocası ona çok kötü vuruyor. Gözünün üstüne yumruklar inerken kocasının ona vurmakta haklı olduğunu düşünüyor. İsmi Ayşe, Fatma, Zeynep olsun fark etmiyor. Türkiye'de onlar gibi şiddet mağduru binlerce kadın bulunuyor. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü yaklaşırken kadınların durumu iç açmıyor. Türkiye Nüfus ve Sağlık Araştırması'na göre 15-19 yaş grubundaki kadınların yüzde 63'ü kocasının kendisini dövmesini haklı buluyor. Bu oran ilkokul bitirmemiş kadınlarda yüzde 62 olurken lise ve üzeri eğitim alanlarda yüzde 8.8'e düşüyor.
Eğitim düzeyi yükseldikçe şiddete karşı çıkanların çoğalması sürpriz değil. Eğitim kadınları bilinçlendiriyor. Kızların okula gitmesini sağlamak için kampanyalar düzenleniyor. Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü'nün verileri, 1997-1998 öğretim yılında yüzde 75.6 olan kız çocukları için ilköğretimde net okullaşma oranının 2004-2005'te yüzde 92.2'ye yükseldiğini ortaya koyuyor.
132 kız okullu oldu
Kız ve erkek öğrenciler arasındaki fark, özellikle ilköğretime katılım açısından azalıyor. Van'ın Erciş ilçesinde 75. Yıl Kız Yatılı İlköğretim Okulu ile Okul Aile Birliği tarafından hazırlanan 'Kız Çocuklarının Okula Gönderilmesi İçin Mücadele Etme Projesi' bu azalmayı bir nebze olsun açıklıyor. Avrupa Birliği (AB) tarafından desteklenen projeyle 132 kız çocuğu okula kazandırılıyor. Proje sorumlusu Mehmet Sıddık Yılmaz, "80 bin avroluk kaynağın yüzde 77'si AB fonu, yüzde 23'ü de Köycük Köyü Okul Aile Birliği tarafından karşılandı. Bir ay önce uygulamaya konulan projeyle kız çocuklarına bilgisayar, giyecek ve kırtasiye desteği sağlandı" diyor.
Kızların okula gitmesini sağlamak için uygulanan projelerden biri de Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) ve Milliyet gazetesi tarafından organize edilen 'Baba Beni Okula Gönder'. ÇYDD Başkanı Türkan Saylan, bugüne kadar 20 bin kız çocuğuna ulaştıklarını söylüyor. Saylan 100 öğrenciye burs vermek için gittiği Konya'da şöyle konuşuyor: "Bu yıl milyonlarca kız çocuğu 8. sınıfı bitirecek. Okul bitince kızlarımızın önemli bölümü üç ay içinde evlenecek. Burs vermezsek bunun önüne geçemeyiz."
Başarılı örnekler
Eğitimleri arttıkça kadınların başarılı olma oranı da artıyor.
Üniversitelerde öğretim elemanının yüzde 36'sı, profesörlerin yüzde 25'i, mimarların yüzde 31'i, doktor ve operatörlerin yüzde 29'u, avukatların yüzde 26'sı kadın. Anayasa Mahkemesi Başkanlığını Tülay Tuğcu, Danıştay Başkanlığı'nı Sumru Çörtoğlu, TÜBİTAK Başkanlığı'nı Nükhet Yetiş, TÜSİAD Başkanlığı'nı Arzuhan Doğan Yalçındağ yürütüyor.
'Defolu demokrasi'
TBMM'de 550 milletvekilinin yüzde 24'ü kadın. Kamuda 2001 verilerine göre, orta ve üst düzey yöneticilerin yüzde 29'unu kadınlar oluşturuyor. Bu rakamlar başarı gibi görünse de gerçeği yansıtmıyor. 25 müsteşarından hepsi erkek olan devlet, genel müdürlük için de kadınları tercih etmiyor. 139 genel müdürlük koltuğunda sekiz kadın oturuyor. Yönetici kadın seviyesi yüzde 10'lara düşüyor; onların da çoğu 'şef'liği aşamıyor. 1935 yılından günümüze kadar 8 bin 294 erkek milletvekiline karşın, 186 kadın milletvekili görev almış durumda. Cumhuriyet tarihi boyunca, TBMM'de kadın vekil oranı yüzde 2.2'de kalıyor. CHP İzmir Milletvekili Canan Arıtman, verileri değerlendirirken "Bizim demokrasimiz, defolu demokrasidir" diyor.
Ayrımcılık da dert
İşe alımlardaki 'bay eleman' egemenliğini kırarak çalışma hayatına giren kadınların oranı yüzde 24.8. Onlar da 'ayrımcılık'la karşı karşıya kalıyor. TCDD'de gişe memuru olarak çalışan Ayten Bozkurt'un 15 Ocak 2007'de Radikal'de yayımlanan açıklaması durumu gözler önüne seriyor: "TCDD'ye bağlı yedi bölgenin de genel müdürleri erkek. Hiç kadın bölge müdürü olmamış. Kadın makinist, kondüktor yok. Oysa kurum içinde eğitim verilerek buralarda kadınların çalışmasının önü açılabilir." (Radikal, aa)