135 ülkeyi birleştiren olimpiyat

135 ülkeyi birleştiren olimpiyat
135 ülkeyi birleştiren olimpiyat
Türkçe Olimpiyatları kapsamında beş kıtadan 135 ülke İstanbul'da kurdukları standlarla kültürlerini tanıttı. Şölen ziyaretçi akınına uğradı.

10. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları kapsamında düzenlenen Kültür Şöleni, önceki gün İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın yaptığı törenle açıldı. 5 Kıta’dan 135 ülkenin kurdukları standlarda kültürünü, kıyafetini, yemeğini ve müziğini tanıttığı şölen ziyaretçi akınına uğradı. Ayrıca PTT Genel Müdürlüğü, koleksiyonerlere yönelik ‘10. Türkçe Olimpiyatları 31.05.2012 İSTANBUL’ ibareli özel tarih damgası hazırladı. Kültür Şöleni yarın saat 21.00’e kadar İstanbul Fuar Merkezi’nde devam edecek. 

İstanbul Fuar Merkezi, tarihinin en kalabalık günlerini yaşıyor. 10. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları kapsamında düzenlenen Kültür Şöleni’nin gerçekleştirildiği fuar merkezinde, 135 ülkeden bin 500 öğrenci ve 500 öğretmen görev yapıyor. Öğrenciler kurdukları ülke standlarında kültürlerini, kıyafetlerini, yemeklerini ve müziklerini tanıtıyor. İstanbul ve çevre illerden gelen yüz binlerce insan, adını dahi duymadığı ülkelerle tanışarak, hatıra fotoğrafları çekiyor. Ayrıca salonda ziyaretçilerin duygu ve düşüncelerini kaleme almaları için anı defterlerinin konulduğu masalar yer alıyor. Kültür Şöleni’nde tüm ülkeler aynı zamanda Ülke Tanıtım Stantları Yarışması’nda Altın Madalya kazanmak için ter döküyor. 

Safariyi andıran standlar ilgi görüyor 
Kültür Şöleni’nde özellikle safariyi andıran Afrika standları ilgi görüyor. İskandinav ve Balkanlar’a ait standlardaki yöresel kıyafetler misafirlerden tam puan alırken, Kara Kıta ülkelerinden Çad standında en çok kelebek kanatlarından yapılan tablolar, iki metrelik yılan derisi ve Sudan standındaki içi doldurulmuş timsah görenleri hayrete düşürüyor. Dünya çocukları standlarda kendi ülkelerini tanıtırken başka ülkelerin stantlarını da gezerek bol bol fotoğraf çektiriyor. 

Kültür şöleni renkli görüntülere de sahne oluyor. Türkiye ’ye gelen Tanzanyalı öğrenciler dün Şanlıurfalı bir arkadaşlarıyla Türkiye standında çiğ köfte şöleni düzenledi. Çiğ köfte hazırlanırken Erzurum yöresinden Aşıklar da saz eşliğinde atıştı. Standları ziyaret eden farklı ülkelerin büyükelçileri de Tanzanyalı Eden Safari Ngowi ve Said Mohammed Salim’in çiğ köfte yoğuruşuna tanıklık etti. Tanzanyalı Ngowi, çiğ köfte yoğurmanın çok zor olduğunu ama öğrendiklerini belirterek, ülkelerine gittiklerinde de arkadaşlarına çiğ köfte hazırlayacaklarını söyledi. 

PTT’den olimpiyata özel pul damgası 
PTT Genel Müdürlüğü de, koleksiyonerlere yönelik “10. Türkçe Olimpiyatları 31.05.2012 İSTANBUL” ibareli özel tarih damgası hazırladı. Hazırlanan pullar 31 Mayıs tarihinde kayıtlı aboneler için satışa sunuldu ve Sirkeci PTT Merkez Müdürlüğü’nden dağıtımına başlandı. Ayrıca PTT işyerlerinde satılmak üzere yalnızca portföy içinde satışa çıkan 1’den 10.000’e kadar seri numaralı 1 adet zımbasız anma bloğu, 1 adet zımbalı anma bloğu ile ilk gün zarfının bulunduğu portföy 20 TL’den PTT Tanıtım ve Pazarlama Dairesi Başkanlığı Filateli ve Müze Şube Müdürlüğünde ve www.filateli.gov.tr internet sitesi üzerinden satışa sunuldu. (İstanbul Radikal)