14-24 yaşın yüzüne nasıl bakacaksın!

14-24 yaşın yüzüne nasıl bakacaksın!
14-24 yaşın yüzüne nasıl bakacaksın!

Güney Tuna?nın Avcılar?da bir parkta gitar çalıp içki içiyor diye polis tarafından dövülmesini protesto eden grup, aynı parkta basın açıklaması yaptıktan sonra içki içti. FOTOĞRAF: TİMUR TARLIĞ / DHA

İSTANBUL-  Avcılar’da içki içtiği gerekçesiyle polis tarafından dövülen, beyin kanaması geçiren ve ayağı kırılan 21 yaşındaki Güney Tuna’nın arkadaşları polis dayağını protesto etti. 
‘Çocuğumu yere çalmak geleceğimi çalmaktır’ dövizleri taşıyan grup olayın gerçekleştiği Mustafa Burcu Parkı’na yürüdü. Basın açıklamasında ise “Haziran 2007’de yürürlüğe giren 5681 sayılı polis vazife ve salahiyet kanununda değişiklik yapılmasına dair kanun (PVSK) polise olağanüstü yetkiler getirmiştir. PVSK’da yapılan değişiklikler sonrasında polis şiddetine maruz kalanların genelde 14-24 yaş arasında olması ise çarpıcı bir gerçekliktir. Güney Tuna’yı feci şekilde döverken ‘Yüzüme bak yüzüme’ diyebilen polis acaba bu kinle, nefretle ve utançla bizim yüzümüze nasıl bakacak” denildi. Bazı eylemciler basın açıklamasının ardından parkta içki içerek protestoyu sürdürdü. (Radikal)