'14 Aralık Operasyonu'nda 4 tutuklama

'14 Aralık Operasyonu'nda 4 tutuklama
'14 Aralık Operasyonu'nda 4 tutuklama
14 Aralık Operasyonu kapsamında gözaltına alınanlardan, Hidayet Karaca dahil 4 kişi tutuklandı. Tutuklananlar arasında eski emniyet müdürü Tufan Ergüder de var. Zaman gazetesi genel yayın yönetmeni Ekrem Dumanlı ise adli kontrol kararı ile serbest bırakıldı.

İSTANBUL14 Aralık Operasyonu kapsamında tutuklamaları talebiyle mahkemeye sevk edilen Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı ve Samanyolu Yayın Gurubu Başkanı Hidayet Karaca'nın da aralarında bulunduğu 12 şüpheli hakkındaki karar saat 14.00'da açıklandı. 1. Sulh Ceza Hakimliği, mahkemeye sevk edilen 12 kişi hakkındaki kararını adliyenin büyük salonunda açıkladı. Salona şüpheliler ve avukatları dışında kimse alınmadı.

KARACA İLE BİRLİKTE 4 KİŞİYE TUTUKLAMA KARARI
İstanbul Adalet Sarayı'nda bulunan büyük salonda açıklanan 4 sayfalık kararda hakim, Hidayet Karaca'nın "terör örgütü yöneticiliği", diğer şüpheliler Tufan Ergüder, Ertan Erçıktı ve Mustafa Kılıçaslan'ın ise "Terör örgütü üye olma" suçundan tutuklanmasına karar verdi.

EKREM DUMANLI SERBEST
Ekrem Dumanlı'nın üzerine atılı suçu işlediği yönünde bu aşamada tutuklamayı gerektirecek ölçüde kuvvetli suç şüphesine dayalı somut delil bulunmadığından adli kontrol hükümlerinin yeterli olacağını belirten hakim, tutuklamanın ölçülü olmayacağı kanaatine varıldığını ifade ederek tutuklama talebinin reddine karar verdi. Hakim ayrıca Dumanlı'ya yurt dışı yasağı koydu.

7 KİŞİ DAHA SERBEST BIRAKILDI
Hakim ayrıca diğer şüpheliler Mehmet Ali Doğan, Rıfat Aslan, Erdem Kısa, Yakup Ergün, Recep Güleç ve Çetin Öztürk'ün tutuklama talebini reddetti. Hakim kararında 6 kişinin üzerine atılı suçu işledikleri yönünde bu aşamada tutuklamayı gerektirecek ölçüde kuvvetli suç şüphesine dayalı somut delil bulunmadığından adli kontrol hükümlerinin yeterli olacağını, tutuklamanın ölçülü olmayacağı kanaatine varıldığı belirtti. Hakim ayrıca 6 şüpheliye yurtdışı yasağı da koydu. Hakim diğer şüpheli Ali Cihan'ın da tutuklama talebini reddetti.

(Serpil KIRKESER - Cem TURSUN - Arzu KAYA / DHA)


Gülen hakkında yakalama kararı çıkartıldı iddiası