14 sanıklı Çakıcı davası

Alaattin Çakıcı'nın yurtdışına kaçışına ilişkin soruşturma kapsamında MİT Dış İstihbarat Daire Başkan Yardımcısı Kâşif Kozinoğlu, eski Beşiktaş menajeri Sinan Engin ve işadamı Erol Evcil'in de aralarında bulunduğu 14 kişi hakkında dava açıldı.

İSTANBUL - Alaattin Çakıcı'nın yurtdışına kaçışına ilişkin soruşturma kapsamında MİT Dış İstihbarat Daire Başkan Yardımcısı Kâşif Kozinoğlu, eski Beşiktaş menajeri Sinan Engin ve işadamı Erol Evcil'in de aralarında bulunduğu 14 kişi hakkında dava açıldı.
İstanbul Cumhuriyet Savcısı Selim Berna Altay'ın hazırladığı iddianamede, tutuklu sanık Ali Yüce'nin, Alaattin Çakıcı ve adamlarına toplam 12 adet sahte pasaport düzenlediği belirtildi. Yüce'nin 'çıkar amaçlı suç örgütüne üye olmak' ve '12 kez sahte pasaport düzenlemek' suçlarından 15 ile 42 yıl arasında ağır hapis cezasına çarptırılması istendi.
Engin ve Evcil'in 'suç örgütüne yardım ve yataklık etmek' ile 'sahte pasaport ve evrak düzenlemek' suçlarından bir buçuk ile dört yıl arası ağır hapis cezasına çarptırılması istenilen iddianamede, Kozinoğlu için de 'suç örgütüne yardım ve yataklık' suçundan altı ay ile bir yıl arasında hapis cezası talep edildi.
İddianamede, diğer sanıklar Hakkı Süha Şen, Mehmet Özbulut, Nizamettin Özoğuz, Mustafa Kamalak, Aydın Göker, Gençağa Çakıcı, Başar Barış Çakıcı, Veli Yavuz Günerkan, Mehmet Salih Hantal ve Fırat Ardıç'ın da 'çıkar amaçlı suç örgütüne yardım ve yataklık etmek', 'sahte pasaport ve evrak düzenlemek' suçlarından 6 ay ile 7 yıl arasında ağır hapis cezalarına çarptırılmaları istendi.