14 yaşındaki çocuk 23 Nisan günü polis dipçiğiyle ağır yaralı

14 yaşındaki çocuk 23 Nisan günü polis dipçiğiyle ağır yaralı
14 yaşındaki çocuk 23 Nisan günü polis dipçiğiyle ağır yaralı

Seyfi Turan?ın (yanda) uğradığı polis şiddeti objektiflere de yansıdı. Turan kanlar içinde hastaneye kaldırıldı.

Hakkâri'de polisin çocuk göstericilere müdahalesi kan akıttı. Başına dipçikle vurulan çocuk ağır yaralandı

HAKKÂRİ - 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda bir çocuk, polisin başına dipçikle vurması sonucu ağır yaralandı.
PKK’nın Türkiye Meclisi yapılanmasında yer aldıkları iddia edilen DTP’lilere yönelik operasyonlar ve tutuklamaların  protesto edildiği Hakkâri’de dün olaylar çıktı. Saat 14.00 sıralarında Bağlar Mahallesi’nde yola barikat kurarak lastik yakıp, trafiğe kapatan yaklaşık 50 kişiden oluşan iki gruba, polis müdahale etti. Çevik Kuvvet ekipleri gözyaşartıcı bomba ve basınçlı su kullanarak grubu dağıtmaya çalıştı. Göstericiler de zırhlı araçlara ve polise taş atarak karşılık verdi. 

Kaçarken yakaladı

Olay yerine çok sayıda çevik kuvvet polisinin sevk edilmesi üzerine, göstericiler ara sokaklara dağılarak eylemlerini sürdürdü. Polis grupların dağılması için zaman zaman havaya uyarı ateş açarken, göstericilere de müdahalede bulundu. 14 yaşındaki Seyfi Turan adlı bir çocuk da kaçarken yakalandığı polisin dipçikli sert müdahalesinde başından yaralandı. Televizyon kameralarına da takılan olayda Özel Harekât polisinin, yakaladığı çocuğa defalarca dipçikle vurduğu görüldü. Daha sonra olay yerine bir başka polis daha geldi. Polisin çocuğa eğilip baktığı, ardından uzaklaştığı görüntüler, olay yerine başka göstericilerin gelmesiyle devam etti.
Göstericiler yaralı olan arkadaşlarını bir süre taşıdıktan sonra olay yerine gelen ambulansa bindirerek, Hakkâri Devlet Hastanesi’ne kaldırdı. Başından aldığı darbeyle kanlar içinde kalan 14 yaşındaki Seyfi Turan, buradaki ilk müdahalenin ardından Van’a sevk edildi. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi’nde tedavisi süren Seyfi Turan’ın durumunun ağır olduğu belirtildi.
Olayların mahalle aralarında sürdü.  Bazı evler biber gazı bombalarının çıkardığı duman içinde kaldı. Ara sokaklara dağılan göstericiler, zırhlı araçlarla takip edildi.
Bu arada, göstericilerin yol ortasına kurdukları barikatlar zırhlı araçlar tarafından temizlendi. Olayların yer yer devam ettiği Hakkâri’de polis geniş güvenlik önlemleri aldı. Bağlar Mahallesi’ne çok sayıda zırhlı araç ve çevik kuvvet sevk edildi.

Vali: Açığa alındı

Hakkâri Valisi Muammer Türker, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı coşkusunun yaşandığı bir günde kentin Bağlar Mahallesi’nde çıkan olayların kendilerini üzdüğünü söyledi. Vali Türker, olaylarda bir kişinin kafasından yaralandığını, bir kişinin gazdan etkilendiğini, bir kişinin de polisten kaçarken suya düşerek yaralandığını belirterek,  “Bu olaylar tüm Hakkâri halkını da rahatsız ediyor. Hakkâri’de ilk defa bu yıl 23 Nisan’da bu kadar güzel bir etkinlik (23 Nisan töreni) düzenlendi. Bu tür güzelliklerin yansıtılmasını istiyoruz” dedi. Vali Muammer Türker, Turan’ı yaralayan polisin açığa alındığını ve hakkında soruşturma başlatıldığını da açıkladı. (dha)