14 yaşındaki erkek çocuğa öğretmeninden tecavüz

14 yaşındaki erkek çocuğa öğretmeninden tecavüz
14 yaşındaki erkek çocuğa öğretmeninden tecavüz
Güneydoğu'da 14 yaşındaki bir erkek çocuk, 4 ay kaldığı özel yurttaki ilmihal hocasının tecavüzüne uğradığı ortaya çıktı.

Mardin-Şırnak hattında yaşanan bir dram bu. Aynı zamanda aile sırrı. Güneydoğu’daki bu ailenin hayatını daha da zorlaştırmamak için adlarını saklı tuttuk.

Şırnak’ta memur bir babanın oğlu olan 14 yaşındaki A., geçen yıl Mardin’de Anadolu lisesini kazandı ancak kalacağı bir devlet yurdu olmadığı için özel bir erkek yurduna yerleşti.

Hürriyet gazetesinden Gülden Aydın’ın haberine göre büyük trajedi de A.’nın yurda yerleşmesiyle başladı.

2012 Kasım’ında yurt yöneticisi ve ilmihâl öğretmeni H.K., bir gece yarısı gözüne fener tutarak uyandırdı. Odasına götürdü, kapıyı kilitledi. Tecavüz ettikten sonra gırtlağına sarıldı, “Birine söylersen seni öldürürüm. Nereye gitsen bulurum” dedi. İki kez de sırtında sopa kırıncaya kadar dövdü. 2013 Mart’ına kadar tecavüz devam etti. A., arkadaş sohbetlerinde, H.K.’nin kendisine yaptıklarını yurttaki başka çocuklara da yaptığını öğrendi.

Başına gelenleri söyledi, alay konusu olunca şaka yaptığını söyledi. Tecavüz gecelerinden sonra bitkinlik ve oturma güçlüğü nedeniyle okula gidemedi. Martta, A.’nın babasına okuldan bir mektup geldi. Oğlunun 21 gün devamsızlığı olduğu yazıyordu. Baba çok şaşırdı.

RAPORLA KESİNLEŞTİ
Anne oğlunun kaldığı yurda geldi. Oğlu konuşmak istemiyordu. Dışarı çıkardı, sıkıştırdı. Başını kaldırıp yüzüne bakamıyordu. Sonunda hocasının kendisine tecavüz ettiğini, korkudan ses çıkaramadığını, ölmek istediğini anlattı. Anne yurt müdürüne koştu. H.K.’nin yaptıklarını anlattı, nerede olduğunu sordu. H.K., Diyarbakır’da toplantıdaydı. Annesi, yurt müdürünün “Aramızda anlaşalım” teklifini reddetti. Oğlunun elinden tutup cumhuriyet savcılığına gitti. Ardından da Devlet Hastanesi’ne.

KÂBUSU TEKRAR ANLATTI
Muayene eden doktor, oğlunun tecavüze uğradığını teşhis edip rapor düzenledi. Bunun üzerine tutuklanan H.K., Midyat Ağır Ceza Mahkemesi’nde “Nitelikli cinsel istismar ve darp suçundan” yargılanıyor. İkincisi 20 Haziran’da yapılan duruşma, 11 Temmuz’a ertelendi. A., soruşturma sırasında da duruşmalarda da başından geçenleri tüm detaylarıyla anlatmak zorunda kaldı.

BAŞKA ÇOCUKLAR DA VAR
Beş ay boyunca yurttaki Kuran hocasının tecavüzüne uğrayan 14 yaşındaki A. 13 Mart 2013’te Midyat Cumhuriyet Savcılığı’ndaki ifadesinde yurtta başka çocukların da tecavüze uğradığını duyduğunu söyledi.

Yurtta kalan çocuklar muayene edilmedi. İsmini verdiği çocuklar, Savcılık’ta A.’yı doğrulayan ifadeler verdi.
Yurt boşaltılmadığı için çocuklar kalmaya devam etti.
İkinci ifadelerini, birincinin tersine hocaları H.K. lehine verdiler.
Hocanın porno film seyrettirdiği bilgisayar ve telefonuna el konulup incelenmedi.
Spermdeki DNA incelemesi için H.K.’nin çarşaf ve nevresimleri alınmadı.
Mağdur çocuğun ifadesi sırasında pedagog ve sosyal hizmetler uzmanı bulunmadı.
Mahkeme, mağdur ve tanıklar için sadece bir sosyologu bilirkişi olarak görevlendirdi.
Yaşadıklarını mahkeme salonunda bütün ayrıntılarıyla herkesin içinde anlatmak zorunda kaldı.
Ağır travma yaşayan A. ve ailesine psikolojik destek verilmedi.
Yönetici vasfındaki kişinin tecavüz cezası daha ağır oluyor. Yurt yönetimi, yönetici ve hoca H.K.’nin “Nitelikli cinsel istismar” iddiasıyla ceza almaması için “kaloriferci” yaptı. H.K., resmi evrakta yurdun kalorifercisi görünüyor.


  http://www.radikal.com.tr/1139320113932027

  YORUMLAR
  (27 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  14 yaşındaki çocuğa tecavüz - aei90

  Allahım bunlar nasıl insanlar hiçmi çocuğu kardeşi yada başka birşeyi yok. Okurken Gözlerimden yaş geldi. Bu nasıl bir acıdır.

  ADALETİN TECELLİSİ - erhanbjk

  Tecavüz ve taciz iddialarında adaletin tecelli etmediği ülkemizde, bunda sonra insanların kendi adaletlerini sağlayacağı günler yakında gelecektir. Tecavüz ve taciz suçları yeni toplumumuzda hep vardı. Sadece günümüzde medyanın gücü ile daha fazla açığa çıkıyor. Bu gibi suçlar her zaman sosyal anlamda bastırılmış toplumlar ile doğru orantılıdır ve bunun kısa vadede çözümü adaletin tecellisidir.

  Bu hikayedeki tek iyi insan anne - okur88

  Helal olsun anneye, oğluna sahip çıkmış. Benim anlamadığım nasıl bir toplumda yaşıyoruz ki aynı yurtta tecavüze uğrayan başka çocuklar var, çocuk arkadaşlarına söyleyince alay ediliyor, bütün çocukların tek korkusu "olayın duyulması, adının çıkması". Çocuklar nasıl bir korku içinde, düşünsenize... Yapılan muameleye bakın küçücük insanlara... Anneye ise helal olsun. Benim henüz çocuğum yok, ama olursa eğer ona aynı korkuyu asla aşılamayacağım. Senin utanacağın bir şey yok, bazı insanlar böyle kötüdür, onları deşifre etmemiz lazım diyeceğim. Her zaman vücudunun, kişiliğinin, fikirlerinin saygı duyulması gereken şeyler olduğunu söyleyeceğim. İnsana değer vermememiz çocukla başlıyor malesef. Çocuklara yeterince saygı duysak, onları dinlesek ve koşulsuz sevsek onlar büyüyünce bu ülke ne güzel bir yer olur düşünsenize.

  T.C (Tecavüz Cumhuriyeti) - newageknight

  Tecavüzün bu kadar korunduğu başka bir ülke var mı diye sormayacağım, Türkiyede, tecavüzden ceza alan biri varmı diye soracağım, ben bilmiyorum, aranızda bilen biri var mı arkadaşlar ?

  işgüzarlık - hayyam...

  Arkadaşlar haklı, "aramızda anlaşalım" diyen müdür, tecavüzcü imam kadar suçludur tecavüzcüdür. Haberin önemli ayrıntılarından biri de "başka çocuklar var" kısmıdır. Ama aynı adamın kurbanları denmiyor. Bu müdür efendiye bir iyice bakmak lazım. Muhtemeldir ki bu pislik zincirinin içinde olabilir. Bunu ancak sivil toplum örgütleri açığa çıkarabilir. Ama yargıdan kesinlikle sözetmeyin. Cemaatin yargısı bu zihniyetin yargısıdır. Hatırladınız mı, afrika ülkelerindeki Gülen okullarında da sık sık bu türden tecavüz vakaaları oluyor, sebep nedir acaba? Bu devletin niteliğini de ele verir. Tek bir modern ülkede, halkın çocukları de üdüğü belirsiz cemaatlerin okullarında okumak, bilmem ne kursu almak şöyle dursun, bir çocuğa bağırılması dahi suç kapsamına girer.

  Vicdanı olmayanların vicdanı rahattır ancak. - Zeynep Ekşioğlu

  Ethem Sarısülük'ü öldüren polisi çıkaran hakim de 'vicdanım rahat' demişti. Türkiye'de adalet zorbadan, tecavüzcüden, soyguncudan vs. yana olmuş. Adaleti zorbalığa dönüştüren tüm sorumlular(iktidar, hakimler, savcılar, polisler)...UTANIN! Sizin çocuğunuzun başına bu kadar korkunç bir olay geldiğinde de aynı şekilde suçluyu kayıran uygulamalar yapabilecek misiniz?

  g-c-b ye - diğer yaşam formu

  biraz inandırıcı ol. Bu sayfanın okuyucuları haber vaktim türü sayfaların okuyucularına benzemez. Sen git oralarda yap bu yorumunu. Ha tabii ki burada da beğenen bulursun, onların da kim oldukları bellidir. Sırf bu yorumu yapmak için üye olduğun görülüyor. Bir kere kefalet uygulaması sadece tutuksuz yargılamayla ilgilidir Türkiye'de. Alınan hapis cezasının kefaletle serbest bırakılması Amerikan filmlerindedir. Altı ay ceza aldı kefaletle serbest kaldı felan.. Alınan bir takım hapis cezaları adli para cezasına çevrilebilir. Ama tecavüz değil. Taksirli suçlarda. Ki bu kanunlar da 10 yıl önceki kanunlar değil, sonradan değiştirilmiş kanunlardır.