14 yaşındaki öz oğlunu dava etti

14 yaşındaki öz oğlunu dava etti
14 yaşındaki öz oğlunu dava etti
Antalya'da Ayşe Gül Atay, eşiyle boşanmasının ardından velayeti kendisine verilen oğlunu mahkum ettirmekte kararlı

ANTALYA- Antalya'da Ayşe Gül Atay, eşiyle boşanmasının ardından velayeti kendisine verilen oğlu 14 yaşındaki M.Z.Ö.'yü ısrarla mahkum ettirmeye çalışıyor. 'Sen anne değilsin, o... kadın ' dediğini ileri sürerek şikayetçi olduğu M.Z.Ö. için savcının verdiği takipsizlik karırına itiraz edip kaldırtan Ayşe Gül Atay, öz oğlunun 1 yıldan 6 yıla kadar hapis istemiyle yargılandığı davayı açtırdı.

Antalya'nın merkez Kepez Belediyesi'nin eski başkanı MHP 'li Mehmet Atay'ın eşi Ayşe Gül Atay, ilk evliliğinden olan ve boşanma davasında velayeti kendisine verilen oğlu M.Z.Ö.'nün kendisine hakaret ve tehditte bulunduğu iddiasıyla geçen yıl savcılığa şikayette bulundu. Gözaltına alınan ve bir gece Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şubesi'nde kalan M.Z.Ö. hakkında, o zaman 13 yaşında olduğunu göz önünde tutan savcılık takipsizlik kararı verdi. Ancak anne Ayşe Gül Atay, savcının kararına itiraz ederek, oğlunun cezalandırılmasını istedi.

İtiraz üzerine takipsizlik kararı kaldırıldı ve M.Z.Ö. hakkında Antalya 2'nci Çocuk Mahkemesi'nde, 'hakaret' ve 'tehdit' suçlamalarıyla 1 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.


ANNE VE ÜVEY BABA ŞİKAYETÇİ

Davanın ilk duruşmasına babasının yanında kalan M.Z.Ö. sanık, annesi Ayşe Gül Atay ve üvey baba eski Kepez Belediye Başkanı Mehmet Atay şikayetçi olarak katıldı. Duruşmada şikayetçi olduğunu yineleyen Ayşe Gül Atay, oğlu M.Z.Ö.'nün 2008'den bu yana babasının yanında kaldığını belirterek şunları söyledi:

"Olaydan bir kaç gün önce valiziyle eve geldi ve 'Ben artık sizde kalacağım' dedi. Ancak geldiği günden beri bana karşı saygısız davranışları ve saldırgan tavırları değişmedi. 'Ben televizyonu kırsam kimse bana ceza vermez. Bana bakmak zorundasınız' diyordu. Olay günü eline yemek tabağını alıp, bağırıp çağırdı. Mehmet Bey odaya girince tabağı yere fırlattı, kırdı."

Üvey baba eski Kepez Belediye Başkanı Mehmet Atay da eşi Ayşe Gül Atay'ı doğrulayarak, M.Z.Ö.'nün kendisine de hakaret ettiğini söyledi. Mehmet Atay, eşi Ayşe Gül'ün boşandığı eşinden çocuklarıyla ilgili nafaka aldığını belirterek bunun için M.Z.Ö.'nün kendisine "Şerefsiz adam, benim paramı mı yiyeceksin" dediğini ileri sürdü.


ANNESİNİN SUÇLAMALARINI REDDETTİ

Sanık sandalyesinde 14 yaşındaki M.Z.Ö., öz annesi Ayşe Gül Atay ile üvey babası Mehmet Atay'ın suçlamalarını reddederek, şunları söyledi:

"Annem evlendikten sonra velayetim annemde olmasına rağmen babamla kalmaya başladım. Annem kız kardeşimle babamı görüştürmüyordu. Bu nedenle aralarında tartışma vardı. Annem hem benim, hem de kız kardeşimin nafakasını ödemediği iddiasıyla babamı dava etti. Annem 'Oğlanı polis zoruyla senden alacağım' deyince valizimi hazırlayıp babama, annemin yanına gideceğimi bildirdim. Babam karışmadı. Annemin evine gittim ama bir hafta içinde üvey babam Mehmet Atay beni evden attı. Eve, polis marifetiyle girmek zorunda kaldım. Bir hafta sonra yeniden kavga alevlendi ve Mehmet Atay bana hitaben, 'Şerefsizin oğlu' diye bağırıp, vurmak için elini kaldırdı. Elimde tabaklar vardı. Kendimi korumak için elimi kaldırınca tabaklar düştü. Sürekli olarak bana ve babama hakaret edildi o evde."

Mahkeme M.Z.Ö.'nün ailesiyle yaşadığı sorunlar nedeniyle psikolojisinin bozulup bozulmadığının belirlenmesi için psikologa gönderilmesine karar vererek duruşmayı erteledi. (DHA)


  http://www.radikal.com.tr/112542611254264

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ANNELIK ZOR ZANAAT;HERKESE GORE DEGIL!!! - 14Bernard

  Bosanmis cift,kadin tekrar evleniyor ve cocuk bir ucgen icinde.Burada bence suclu uveybaba,anne ve ozbaba.Kendi aralarindaki problemi erkek cocukla cozmeye calisiyorlar.Unuttuklari ise o bir cocuk birey,hayatinin baharinda ve anasinida babasinida istiyor,ikisinede ihtiyaci var,fakat top gibi bir oraya bir buraya atiliyor.Yavrucak,kiz cocuk da problem yok anlasilan.Erkek ya ,o kullanilacak.Yaziklar olsun 3 ergene, bir cocugu idare edemiyorlar.Genc birey bunlardan uzulme sen okuluna ve derslerine saril,iyibir baba ol ve onlari utandir;demek istiyorum fakat bu gence kollarina alacak ana nerede,bunu engelleyecek baba nerede,uvey baba ise=susuyorum.Savci ve hakim umarim anne veya babadir.Gerekli cevabi verir anneye.Yaziklar olsun.1dk.yap,9 ay tasi sonra 6 yil hapse attirmak icin ugras.Ben utandim.Ya sen annecik.

  ... - AENCÜ

  Belki de tam tersidir, kadının anlattıkları doğrudur ama yine de saçma olmuş davacı olması

  Hangisi doğru? - vemerald

  Çocuğun babasına karşı sadakati dikkat çekici. Demek ki çocuk herkese karşı hırçın değil. Anne normal bir anne değil.Belli ki, haklı da değil. Gerçek bir anne 14 yaşındaki çocuğunun hapishanede nelerle karşılaşacağını bilir. O daha bir çocuk korunmaya muhtaç. Anne bir ata binmiş besbelli. O atlının türküsünü söylemekte.

  tuhaf - hale

  Çocuğunu mahkemeye verene kadar, bir psikoloğa veya danışmana götür. O yaştaki çocuğun zaten yasal olarak söz hakkı yok, suçlanamaz da. yetişkinler çocuk olmuş, 14 yaşındaki çocukla mahalle kavgası yapıyor sanki. tuhaf bir durum gerçekten.