14 yıl önce ölen PKK'lılara taziye çadırı

14 yıl önce ölen PKK'lılara taziye çadırı
14 yıl önce ölen PKK'lılara taziye çadırı
Demokratik Toplum Partisi (DTP) Şanlıurfa İl Başkanı İbrahim Ayhan'ın, 14 yıl önce çatışmada öldürülen ve ölüm haberi yeni alınan PKK'lı kardeşi Yıldız Ayhan için Siverek'te taziye çadırı kuruldu.Kurulan taziye çadırı için ilçeye gelenler, Türkçe ve Kürtçe PKK ve Öcalan sloganları eşliğinde yürüyüş düzenledi. Yürüyüşe katılan DTP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Binici, “Kanımızın son damlasına kadar özgürlük mücadelemize devam edecek ve şahitlerimizin izinde kalacağız” dedi. 1991 yılında 19 yaşındayken PKK'ya katılan ve ‘Zekiye’ kod adını alan Yıldız Ayhan'ın, 1995 yılında çatışmada öldüğü ortaya çıktı. Yıldız Ayhan'ın, kısa süre önce PKK tarafından yakınlarına öldüğünün saptandığı, cenazesinin de terör örgütünün Kuzey Irak'taki Haftanın kampı yakınlarına gömüldüğü bilgisi bildirildi.
PKK'lı Yıldız Ayhan'ın 23 yaşındayken öldüğü 14 yıl sonra öğrenen DTP İl Başkanı ağabeyi ve yakınları ilçede taziye çadırı kurdu. Bahçelievler Mahallesi'nde oturan Ayhan ailesinin evinin yakınındaki boş alana kurulan taziye çadırını bugün aralarında DTP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Binici, DTP'li bazı belediye başkanları ile partililerin bulunduğu yaklaşık 1000 kişi ziyaret etti. Siverek'e gelen ve Ayhan ailesinin evinin önünde toplanan aralarında kadınların da bulunduğu kalabalık, buradan yaklaşık 500 metre ilerideki taziye çadırına doğru yürüyüş yaptı. Milletvekili Binici’nin de bulunduğu yürüyüşe katılanlar ellerinde, sarı-kırmızı-yeşil renkteki bez parçaları, Öcalan posterleri ile daha önceki çatışmada ölen teröristlerin fotoğraflarını taşıyıp, Türkçe ve Kürtçe ‘Biji Serok Apo’ (Yaşasın Başkan Apo), ‘Şehit Namırın’ (Şehitler Ölmez), ‘Çözüm İmralı’da’, ‘Katil Erdoğan’, ‘Sayın Öcalan’ sloganları attı.
Sloganlar eşliğinde yapılan yürüyüşün ardından, çatışmalarda öldürülen teröristlere ait fotoğraflarla süslenmiş çadıra gelen kalabalığa ilk konuşmayı DTP İl Başkanı İbrahim Ayhan yaptı. Ayhan, kardeşinin yüreğinin Kürt halkı için attığını ve özgürlük düşüncesinin onu ‘Kürdistan' dağlarına götürdüğünü belirterek, “Yıldız benim kardeşim ve arkadaşımdı ama şehit oldu” dedi.
DTP Milletvekili İbrahim Binici konuşmasında, Kürt halkının inkar edilip, yok sayılmak istendiğini ve barış için uzattıkları ellerinin sürekli muhatap bulamadığını ifade etti. Şehitler kervanına son olarak Yıldız Ayhan’ı dahil ettiklerini, Kürt halkının iradesini ortaya koyduğunu belirten Binici şöyle konuştu:
“Şehit kervanına bugün şehit Yıldız Ayhan'ı da dahil ettik. Bu halk yıllarca inkar edildi, yok sayıldı. Özellikle 1999 yılından sonra uzatılan barış elleri sürekli muhatapsız kaldı. Başbakan'a seslenmek istiyoruz; eğer bu ülkede Kürtlerin kimliklerini tanıyacak durumdaysa, bu siyasi idareye sahipse gelsin bütün Kürt halkıyla bu yolda kendimizi feda etmeye hazırız. Kürtleri ikinci sırada bırakmayın. Bu halk şehidine, partisine, önderine ölümüne kadar bağlıdır. Bu halk idaresini açığa çıkarmıştır ve bu halkın iradesi Sayın Öcalan'dır. Sayın Öcalan, 20 Ağustos'ta Kürt açılımı için 160 sayfalık yol haritası çıkardı. Bu yol haritasını ne Türk halkına ne de Kürt halkına açıklamadınız. Biz diyoruz ki, Sayın Öcalan’ın yol haritasını tüm dünya kamyonuna açıklayınız, eğer samimiyseniz bir an önce bu yol haritasını kamuoyuna açıklayın.”
Binici, PKK'lı teröristleri kast ettiği konuşmasında, “Bakın, 17 bin şehidin kemiği halen bulunmuyor. Biz Kürt halkı olarak kimseden af dilemiyoruz. Savaş süreciydi ve ölümler yaşanacaktı ve diyoruz ki, onurlu bir barış için geçmişe sünger çekmeye hazırız. Sayın Başbakan, Cumhurbaşkanı, Genelkurmay Başkanı siz de buna hazır mısınız? Savaş çok kolaydır, barışı cesur insanlar yapar. Kendinizi biraz riske atıp halkın kucaklaşmasını sağlayın. Biz, kanımızın son damlasına kadar özgürlük mücadelemize devam edecek ve şehitlerimizin izinde kalacağız” diye devam etti.
Konuşması sık sık sloganlar, alkış ve zılgıtlarla kesilen Binici’nin ardından söz alan öldürülen Yıldız Ayhan annesi Zekiye Ayhan ise, kızının ‘Kürdistan' mücadelesinde şehit düştüğünü söyledi. Bir süre çadırda oturan kalabalık daha sonra, DTP İl Başkanı İbrahim Ayhan ve yakınlarına taziye dileklerinde bulunarak ilçeden ayrıldı.(dha)