148 kaçak yakalandı

Tekneyle Yunanistan'a kaçmak isteyen 148 kişi ve mürettabat gözaltına alındı.

Antalya'nın Kumluca ilçesine bağlı Mavikent beldesi yakınlarındaki Papaz koyunda bir tekneye binerek Yunanistan'a kaçmak isteyen 148 kaçak yolcu, polis, sahil güvenlik ve jandarmanın işbirliğiyle düzenlenen operasyonla yakalandı.
Bu sabah erken saatlerde Papaz koyuna yanaşarak yolcuları almaya başlayan 'Cankara' adlı tur teknesine düzenlenen operasyonda tekne sahibinin oğlu olduğu öğrenilen teknenin kaptanı 18 yaşındaki kaptanı Şekip Alptekin Cankara ve altı gemici gözaltına alındı. Yetkililer, kaçış organizasyonunu gerçekleştiren bazı kişilerin İstanbul ve İzmir'de arandıklarını belirttiler. Bu arada teknede ve daha sonra kaçtıkları ormanlık ve dağlık alanda polis ve jandarma tarafından tek tek yakalanarak gözaltına alınan kaçaklar, Kumluca Belediyesi Düğün Salonu'na getirildiler. 130 Pakistanlı, 11 Hindistanlı, dört Suriyeli ve üç Moritanyalı kaçağa yemek ve su verildi. Kimi 3-4 gündür aç olan kaçaklardan isteyenler de tıraş edildi. Kumluca Belediyesi personeli ile jandarma erleri de kaçaklara her türlü insani yardımda bulundular. Yolcular, bir hafta kadar önce Türkiye'ye kaçak yollardan girdiklerini ve Yunanistan'a kaçma karşılığında organizatörlere 3-4 bin dolar civarında para verdiklerini söylediler.
Gözaltına alınan Gemi Kaptanı Şekip Alptekin Cankara'nın ifadesinde tekne nedeniyle çok miktarda borcu bulunduğunu, teknenin icralık olduğunu, alacaklılarının kendisini tehdit ettiklerini, bu yüzden kaçak yolcuları Yunanistan'a götürmeyi kabul ettiğini söylediği öğrenildi. Kaş bölgesinde yazları turistlere tur yaptıran Cankara adlı teknenin 22 metre uzunluğunda ve 90 ton ağırlığında olduğu belirtildi. Kaçaklar, ifadelerinin alınmasından sonra otobüslerle Antalya Emniyet Müdürlüğü'ne getirilerek sınır dışı edilmelerine ilişkin işlemlere başlanacak.