148 öğrenci daha gözaltında

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'nde önceki gün çıkan kavgada gözaltına alınan arkadaşlarını adliye önünde bekleyen öğrencilere polis müdahale etti. 148 öğrenci daha gözaltına alındı.

İSTANBUL - İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'nde önceki gün çıkan kavgada gözaltına alınan arkadaşlarını adliye önünde bekleyen öğrencilere polis müdahale etti. 148 öğrenci daha gözaltına alındı.
İstanbul Adliyesi önünde toplanan grup adına yapılan açıklamada, önceki gün yaşanan olaylarda polisin gaz bombaları kullandığı ve okulun camlarının kırıldığı, iki kişinin yaralandığı belirtildi. Açıklamada, "Bu olaylar önceden hazırlanmış bir senaryo. Hedefinde devrimci, demokrat ve yurtsever öğrenciler var" denildi. 'Gözaltına alınanlar serbest bırakılsın' sloganı atan ve gözaltındaki arkadaşlarını beklemeye başlayan grup, adliye binasında bulunan bir kişiye kendilerine işaret yaptığı gerekçesiyle tepki gösterdi.
Bu sırada polis yetkilileri, gruba, 'içlerinde önceki günkü olaylar nedeniyle aranan 20 kişi bulunduğunu ve bu kişilerin gözaltına alınıp savcılığa sevk edileceğini' söyledi. Grubun direnmesi üzerine polis, 148 kişiyi gözaltına aldı. Polis, olay yerinde iki satırla çok sayıda cam şişe, demir sopa, keser ucu, 'kelebek' tabir edilen bıçak ve tahta sopalar buldu.
Bu arada İÜ Rektörlük binasında toplanan ve 'Üniversitemizde polis istemiyoruz' yazılı dövizler taşıyan bir grup öğrenciyle öğretim üyesi de, yaşananları protesto etti. Üniversite Konseyleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. İzzettin Önder, "Üniversitedeki polis varlığının tartışılır yanı olmadığını düşünüyor ve üniversitede polis varlığına derhal son verilmesini istiyoruz" dedi. Önder, rektörlük izniyle okula giren polisin koridorlarda gaz bombası kullandığını ve okul binasınıders yapılmayacak derecede tahrip ettiğini söyledi.
Önceki gün karşıt görüşlü iki grup arasındaki kavgadan sonra 55 öğrenci gözaltına alınmıştı.