14'lük çocuğun 'nikâh'la savaşı

Düzce'de, 14 yaşında imam nikâhıyla evlendirilmek istenen kız, babasını ve damadı ihbar ederek kurtuldu. Ancak çocuk sonra yeniden ailesine verildi.
Haber: MURAT KÖSE / Arşivi

KASTAMONU - Düzce'de oturan 14 yaşındaki F.Ş, 22 yaşındaki A.K. ile imam nikâhıyla evlendirildi. Eşi ve babasını ihbar ederek zoraki evlilikten kurtulan F.Ş, yeniden ailesine teslim edildi.
İddiaya göre Kastamonu'nun Taşköprü ilçesi Yavuç Köyü'ne 4 Temmuz'da imam nikâhıyla gelin gelen F.Ş., evden kaçış planı hazırladı. F.Ş. 'Hastayım' diyerek A.K. ile Taşköprü Devlet Hastanesi'ne gitti. Kimliği açıklanmayan doktora derdini anlattı. Doktorun hastane polisine ihbar etmesi üzerine olay, Taşköprü İlçe Jandarma Karakol Komutanlığı'na bildirildi. Jandarmanın Yavuç Köyü'ne düzenlediği baskınla F.Ş. kurtarılırken, A.K. de gözaltına alındı.
Jandarma ardından Düzce'de oturan 38 yaşındaki inşaat işçisi baba A.Ş.'yi Taşköprü'ye çağırarak ifadesine başvurdu. Küçük yaştaki kızını başlık parası uğruna evlendirmekle suçlanan baba, çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuksuz yargılanmak üzere salıverilirken, A.K. ise Kastamonu E Tipi Cezaevi'ne gönderildi. Babanın, A.K.yı inşaatlarda birlikte çalıştığı ağabeyinin aracılığıyla tanıdığı ve kızı için 1.5 milyar lira başlık parası aldığı iddia ediliyor.