14'ünde binbir sırla öldü

R.S ve N.Ç... İki küçük kız, geçen yıl bir kısmı devlet görevlisi onlarca yetişkin erkeğe satıldıkları iddialarıyla manşetteydi. R.S, kendisine tecavüzle suçlanan 19 kişiyle ilgili davanın sonucunu göremeden öldü.

MARDİN / İSTANBUL - R.S ve N.Ç... İki küçük kız, geçen yıl bir kısmı devlet görevlisi onlarca yetişkin erkeğe satıldıkları iddialarıyla manşetteydi. R.S, kendisine tecavüzle suçlanan 19 kişiyle ilgili davanın sonucunu göremeden öldü. 14'ündeki kızın ölümünün ardındaki sır, günler sonra akıl edilen otopsiyle aydınlanacak.
Köyden Mardin'e...
R.S ve ailesi yıllar önce Mardin Çimenlik Köyü'nden Ömerli ilçesine geldi. Dört yıl önce baba köye döndü, R.S., annesi ve ağabeyiyle ilçede kaldı. Bir yıl önce, R.S.'nin fuhuşa sürüklendiği iddiaları ortaya atıldı. Mardin 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde, bölge yatılı okulu, nüfus müdürlüğü ve belediye çalışanları dahil 19 sanık hakkında dava açıldı. İddianameye göre R.S., iki kadın tarafından fuhuşa zorlanıyordu.
R.S Haziran 2004'te devlet korumasına alınıp Niğde Yetiştirme Yurdu'na gönderildi. Şubat ayında yurttan kaçtı, 4 Haziran 2005 günü kimliği belirsiz kişiler tarafından Mardin Devlet Hastanesi'nin önüne bırakıldı. Durumu ağırdı, aynı gün yaşamını yitirdi.
Doktorlar ilk incelemede ölüm nedeni olarak 'zatürree ve akciğerlerin su toplamasını' gösterdi. Mahallelinin namazını kılmak istemediği cenazesi, otopsi raporu, resmi ölüm belgesi alınmadan bir duvar dibine gömüldü.
Olay günü Bursa'da olduğunu belirten Ömerli Belediye Başkanı AKP'li Servet Cemiloğlu "Telefonla aradılar. Cenazeye kimse sahip çıkmamış. İlçe emniyeti ve savcılık 'Zatürree ve akciğerin su toplanmasından kaynaklı ölüm. Raporu sonra gelecek' demesi üzerine defnedildi" diye konuştu.
Ömerli Kaymakamı Suat Seyitoğlu ise gazetelerde çıkan haberler üzerine Ömerli Cumhuriyet Başsavcılığı'nca soruşturma başlatıldığını belirtti ve "Ölüm şekli normal. Bununla ilgili belgeler de mevcut. Ancak haberler üzerine, savcılık olaya el koydu" dedi.
R.S.'nin Şafak Mahallesi'ndeki mezarı Ömerli Cumhuriyet Başsavcısı'nın girişimiyle dün açıldı. Ceset kesin ölüm nedeninin saptanması amacıyla İstanbul Adli Tıp Kurumu'na gönderildi. İki çocuğuyla mezarın açılmasını izleyen anne Katibe A., kızının ölümünden sevgilisi İ.S.'yi sorumlu tuttu. İ.S., 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde diğer 18 sanıkla birlikte tutuksuz olarak yargılanıyor.
'Problemli çocuk'
Mardin'deki İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğü'nden bir yetkili, R.S.'nin can güvenliği olmadığı için Niğde'ye gönderildiğini söylerken, Niğde Valisi Gündüz Beder "Problemli bir çocuktu. Kaçtıktan sonra polise haber verilmişti" dedi. Niğde İl Sosyal Hizmetler İl Müdürü Mehmet Bahsi ise R.S'nin yurda uyum sağlayamadığını savundu: "Uyum için rehberlik çalışmalarına tabi tutuldu. Ama dört kez kaçtı. Görevlilere 'İmam nikâhlı eşim var, ben burada durmam?' diyordu."
Baro: Cinayet olabilir
Diyarbakır Barosu Kadın Hakları Danışma Merkezi'nden Meral Beştaş endişeli: "Bir tecavüz davası olduğu için akla ilk cinayet ihtimali geliyor." İnsan Hakları Derneği Genel Başkan Yardımcısı Reyhan Yalçındağ da "Devlet korumasında bir çocuk şüpheli biçimde ölüyor. Bu davada müdahil olacağız" dedi.
(dha, aa, Radikal)


    http://www.radikal.com.tr/7492057492050

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.