15 bin çocuk terk!

Türkiye'de son beş yılda 14 bin 498 çocuk, başta ekonomik sıkıntı olmak üzere çeşitli nedenlerle Sosyal Hizmetler ve...

İSTANBUL - Türkiye'de son beş yılda 14 bin 498 çocuk, başta ekonomik sıkıntı olmak üzere
çeşitli nedenlerle Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu'nca (SHÇEK) koruma altına alındı. Başka bir deyişle, günde sekiz çocuk devlete bırakıldı.
SHÇEK verilerinden derlenen bilgiye göre, son beş yılda çeşitli nedenlerle ailesinden ayrılmak zorunda kalan 14 bin 498 çocuk, ülke genelinde 67 çocuk yuvası ile 97 yetiştirme yurduna yerleştirildi.
Çocukların aileleri tarafından SHÇEK'e verilmesinde en büyük etkenlerden birini ekonomik sıkıntı oluşturdu. 14 bin 498 çocuktan 6 bin 425'i, bu nedenle devletin korumasına verildi. İkinci evlilik nedeniyle aileleri tarafından istenmeyen 2 bin 594, anne-babasının ölümü nedeniyle de 1074 çocuk, yuva veya yetiştirme yurtlarına bırakıldı. Yine 1727 çocuk çeşitli nedenlerden istenmediği için sokağa terk edilirken, 2 bin 678 çocuk da ailedeki şiddetli geçimsizlik ve istismar nedeniyle SHÇEK tarafından koruma altına alındı.
Koruma altına alınan bu çocukların eğitimleri
de SHÇEK tarafından sürdürülüyor. Çocuklardan yaklaşık 5 bin 900'ü ilköğretime devam ederken, yaklaşık 6 bin çocuk da lise eğitimini sürdürüyor.
Öğrenimde istekli ve yetenekli olmayan çocuklar ise işe yerleştiriliyor. Sadece 2001'de 12'si kız 297'si erkek olmak üzere toplam 309 çocuk, kurum tarafından işe yerleştirildi. Yetiştirme yurtlarındaki çocukların bir kısmı evlatlık verilirken, bir kısmı yurtlara geliş nedenlerinin ortadan kalkması sonucu yeniden aileye döndü.
Her yıl artıyor
İstanbul İl Sosyal Hizmetler Müdürü Kahraman Eroğlu, çeşitli nedenlerle sokağa terk edilen çocukların sayısında yıldan yıla artış olduğuna dikkati çekerek, "Yetiştirme yurtlarına bırakılan çocukların sayısı, her yıl yaklaşık 200-250 kişi artıyor. Bu da bir anlamda, kendi geleceğimizi sokağa terk etmek anlamına geliyor" dedi. Kendilerini 'çocuk dostu' diye tanımlayan kişilerden, bu çocuklara sahip çıkmalarını isteyen Eroğlu, yurtlarda barınan çocukların da her çocuk gibi sevgiye ihtiyacı olduğunu sözlerine ekledi.