15 bin öğretmen 'hiç iş yapmıyor'

Bir yandan öğretmen açığı kapatılmaya çalışılırken, dengesiz dağılım nedeniyle 15 bin öğretmenin 'fazla' durumda olduğu belirlendi.

ANKARA - Bir yandan öğretmen açığı kapatılmaya çalışılırken, dengesiz dağılım nedeniyle 15 bin öğretmenin 'fazla' durumda olduğu belirlendi. Milli Eğitim Bakanlığı'nca
hazırlanan '2002 Yılı Başında Milli Eğitim' başlıklı raporda, Norm Kadro Yönetmeliği kapsamında yapılan çalışmalara ilişkin değerlendirmeler yer aldı.
Yönetici sayısı azaldı
Öğretmenlerin dengeli dağılımı ile yönetici sayısının azaltılmasına yönelik 1999 yılında başlatılan çalışmalar sonucunda 102 bin olan okul yöneticisi sayısının 55 bine düşürüldüğü kaydedildi. 1999 yılında, Türk dili ve edebiyatı, İngilizce, okul öncesi ve sınıf öğretmenliği gibi branşlarda 108 bin öğretmene ihtiyaç duyulduğu, aynı dönemde 59 bin öğretmenin ise çeşitli bölgelerdeki yığılmalar nedeniyle 'fazla' konumda bulunduğu belirtildi. Norm kadro uygulamasıyla fazla konumda bulunan öğretmen sayısı 59 binden 15 bine indirildi.
Trilyonlar boşa
Raporda, şöyle denildi: "Uygulamanın başlangıcında 59 bin fazla öğretmenin bütçe çıktısı ortalama 300 milyon liradan aylık 17 trilyon 700 milyar, yıllık 212 trilyon 400 milyar liradır. Bu öğretmenlerin görev yapması gereken okullarda vekil veya ders ücreti karşılığı görevlendirilenlere ödenen ücretler de bu miktara eklendiğinde, maliyet 300 trilyon liranın üzerine çıkar.
Bu rakam, bugünkü değerle 450 trilyon lira" denildi.