15 doktora Okkır davası

TEKİRDAĞ - Ergenekon opersoyunda tutuklanan ve 6 Temmuz 2008’de kaldırıldığı Tekirdağ Devlet Hastanesi’nde ölen kanser hastası işadamı Kuddisi Okkır’ı usulüne uygun muayene etmeyen 15 doktor hakkında üç yıla kadar hapis cezası istendi.
Tekirdağ Valiliği, Okkır’ın hastalığına yanlış teşhis koydukları ve usulüne uygun kayıt işlemedikleri gerekçesiyle doktorlar için soruşturma açılmasına izin vermedi. Yapılan itiraz üzerine Edirne Bölge İdare Mahkemesi valiliğin, doktorlar için soruşturma izni verilmemesine ilişkin  kararını iptal etti.
Bunun üzerine soruşturma başlatan Tekirdağ Cumhuriyet Savcılığı  Sabriye Okkır’ın, eşi Kuddisi Okkır’ın ölümünün ardından, hastalığının teşhisi konusunda kusurlu oldukları iddiasıyla haklarında şikâyette bulunduğu, Tekirdağ Devlet Hastanesi’nde görevli doktorlar, O.E. ,Ş.T.A., E.A., S.T., I.H.T., O.T.,  H.U., T.E., A.T., B.U., Ö.M.T., A.G., H.I., ve S.A. ile Tekirdağ Göğüs Hastanesi’nde görevli M.M. hakkında bir yıldan üç yıla kadar hapis istemiyle dava açtı.
Davanın görülmesine önümüzdeki günlerde Tekirdağ 3’üncü Asliye Mahkemesi’nde başlanacak. (dha)