15 eksikle, kaldığı yerden...

15 eksikle, kaldığı yerden...
15 eksikle, kaldığı yerden...

Beşinci sınıfa kadar eğitim veren okul, bir hafta aranın ardından dün sabah buruk bir şekilde yeniden dersbaşı yaptı. Öğrenciler okuldan çıkınca rehabilitasyon çalışmaları için kurulan çadıra geçecek. fotoğraf: IBRAHIM YAKUT / aa

Bilge köyü okulu, yedi yaşındaki Ayşe'nin katliamda ölmesi, 14 çocuğun da aileleriyle göçmesinin ardından 25 mevcutla dersbaşı yaptı. Minikler de çadırdan anasınıfına geçti

MARDİN - 4 Mayıs gecesi 44 kişinin can verdiği nişan gecesi katliamının ardından bir hafta kapalı kalan Bilge İlköğretim Okulu, 15 eksik öğrenciyle eğitime başladı. 
Mazıdağı ilçesine bağlı Bilge köyü, altısı çocuk, 16’sı kadın 44 kişinin öldürüldüğü katliamın ardından dün ‘aydınlık’ bir güne merhaba dedi. Köy okulu, önce çevre köylerden gelen öğrenciler tarafından temizlendi, minikler için yeni oluşturulan ana sınıfı hazırlandı. Olay öncesi 40 öğrencinin eğitim gördüğü okulda öğrenci sayısı, katliamda yedi yaşındaki Ayşe Çelebi’nin hayatını kaybetmesi ve saldırıdan sorumlu tutulan ailelerle birlikte 14 öğrencinin de göç etmesi nedeniyle 25’e düştü.
Açılışa Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim Genel Müdürü İbrahim Er, Vali Yardımcısı Yavuz Selim Tüzer ve Milli Eğitim Müdürü Hasan Dal da katıldı. Okul bitişiğindeki ayrı binada yeni açılan anaokulu sınıfına ise ailelerini kaybetmiş 15 minik öğrenci başladı. Minikler masalarında buldukları oyuncuklarla  sevindi.
Okulun açılması için üç gündür sıkı çalışma yaptıklarını belirten Afet Koordinasyonu Okul Sorumlusu ve Psikoloji Danışmanı Osman Çakır, “İlk etapta acil müdahale eyleminin artık kurumsal anlama geçmesi için çalışmalarımızı ana okul oluşturarak, sürdürmek istedik. Köydeki vatandaşlarımız çadırdan ziyade hijyenik açıdan okul ortamı istediler. Buradaki eğitim verdiğimiz çadırımız da duracak. Psikososyal destek programı ve Rehberlik Araştırma Merkezi’nin işbirliğiyle çalışmalar devam edecek. Çocuklar okuldan çıkıp saat 15.00’te çadırda etüt yapacak. Daha sonraki çalışmanın boyutu çadırdaki gibi olmayacak, farklı desteğimiz olacak. Rehabilite çalışmalarına bu köyden taşımalı eğitimle başka okullara gidip eğitim gören çocuklar da alınacak. Bu köyden göç eden 14 çocuk da bulundukları yerde takip edilep eğitim desteği verilecek” diye konuştu.

‘Ateşin içinde gül koklatma...’
Psikolojik danışmanlık için köyde bulunan Karadeniz Teknik Üniversitesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Adem Solak ise ülke olarak bu tür sıra dışı olaylara hazır olunmadığını belirtirken, tepkiliydi:
“Bu kadar acının yaşandığı yerde eğitim öğretim olur mu? Bu çocukların terapisi burada olur mu? Bunları tartışmadan, doğru karar almadan toplum olarak birden kendimizi içinde buluyoruz. Acilen çocuk eğitim kampüsleri ve terapi köyleri kurulması lazım. Önce rehabilitasyon yapılması gerekiyor. Modern bir ülkede rehabilitasyon bu köyde mi yapılır? Siz ateşin içinde çocuklara gül koklatıyorsunuz.” (dha)