@ismailsaymaz

15 işçinin can verdiği kazada, TIR sürücüsü yüzde 100 kusurlu bulundu

15 işçinin can verdiği kazada, TIR sürücüsü yüzde 100 kusurlu bulundu
15 işçinin can verdiği kazada, TIR sürücüsü yüzde 100 kusurlu bulundu

Türkiye'yi yasa boğan kazada can veren işçiler yan yana toprağa verilmişti.

Manisa Salihli'de 14 Temmuz günü meydana gelen ve çoğu kadın 15 işçinin can verdiği kazada, işçilerin taşındığı kamyonete çarparak faciaya yol açan TIR'ın sürücüsü yüzde 100 oranında suçlu bulundu.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL – Manisa’nın Salihli ilçesinde geçen ay 13’ü kadın olmak üzere 15 tarım işçisinin ölümüne yol açan kazada, işçilerin bulunduğu kamyonete çarpan TIR’ın sürücüsü Ercan İşeli’nin “yüzde yüz kusurlu” olduğu belirlendi. Hazırlanan bilirkişi raporunda, İşeli’nin “Yola gerekli dikkati vermeden dikkatsiz, kontrolsüz ve dalgın olarak seyrettiği sırada karşı istikametten gelen araçların şeridine geçmesi ile kazanın meydana geldiği” belirtilirken, kendisi de ölen kamyonet sürücüsü Seydi Aydın ’ın ise kusursuz olduğu saptandı.

Bilirkişi Mustafa Dağlı’nın hazırladığı 14 Temmuz 2015 tarihli raporda, kazanın meydana geldiği noktanın yerleşim yeri dışında olduğu, yolun asfalt ve havanın ve görüşün açık olduğu ifade edildi. Çift yönlü olan bu yolda, Akhisar istikametinden gelenler için araç geçme yasağını işaret edecek şekilde, düz çizgiler bulunduğu anlatıldı. Kaza mahalli incelendiğinde, Salihli’den gelen araçların şeridinde çarpmadan önce 16, çarpmadan sonra 11 metrelik fren izi olduğu belirtildi. İşeli’nin karşı yönden gelen araçların şeridine girip şeridin orta kısmında durduğu belirtilerek, şöyle denildi:

“Yola gerekli dikkati vermeden dikkatsiz ve kontrolsüzce seyrettiği sırada karşı istikametten gelen kamyoneti fark edip fren tatbiki yapmış, çarpma esnasında sağa manevra yaparak çarptığı araçla birlikte yolun sağ tarafında yoldan çıkmıştır. Bu kazanın İşeli’nin yola gerekli dikkati vermeden dikkatsiz, kontrolsüz ve dalgın olarak seyrettiği sırada karşı istikametten gelen araçların şeridine geçmesi ile meydana geldiği; Seydi Aydın’ın bu kazanın oluşunu etkileyen kural ihlalinin olmadığı anlaşılmıştır.” Raporda, İşeli’nin tamamen kusurlu, Aydın’ın kusursuz olduğu belirtildi. 

ÖLEN SÜRÜCÜYÜ SUÇLAMIŞTI

Türk Ceza Kanunu’nun 85. maddesine göre “taksirle birden çok kişinin ölümüne sebebiyet vermek” suçundan tutuklanarak, cezaevine gönderilen Ercan İşeli, ifadesinde, kamyonet sürücüsü Seydi Aydın’ı şerit ihlali yapmakla suçlamış ve “Salihli istikametine doğru seyir halindeyken kamyonet benim şeridime doğru yönelince kendimi sol şeride attım. Yanına doğru yaklaştığımda kornaya bastım. Kornaya basınca kendi şeridine doğru geçmeye kalktı. Ben de o esnada kendi şeridime geçmeye başladım. O esnada panikledim ve kaza meydana geldi” demişti. İşeli, Akhisar Başsavcılığı’nda da aynı ifadeyi yineleyerek, kendisini şöyle savunmuştu:

“Saat 05.10-05.15 civarı olayın olduğu yere geldim. Kamyonet ilk gördüğümde kendi şeridinin tam sağındaydı. Ancak yavaş yavaş benim şeridime hareket etti. Korna çalsam da aramızdaki mesafe nedeniyle duymayacağını düşündüğümden çalmadım. Aramızda mesafe 300 metre olabilirdi. Kafa kafaya çarpışmamak için, aracın şeridine, yani sol şeride geçtim. Aramızdaki mesafe 20-25 metreydi. Kornaya bastığım anda araç bir anda kendi şeridine geçmek istedi. O anda yalpalamaya başladı. İkimiz bir anda hangi yöne gideceğimizi şaşırdık. Bin anlık refleksle frene bastım. Kullandığım tırın sağ ön uç kısmıyla diğer aracın sağ arka kısmından vurdum. Karşı yönden gelen aracın hızlı olduğunu düşünüyorum. Gördüğüm kadarıyla, 80 kilometreden daha yavaş değildi. Tek kusurum, karşıdan gelen aracın tekrar kendi şeridine geçebileceğini öngörüp benim kendi şeridimde kalmam gerektiğiydi. Ancak ben iyi niyetle onun şeridine geçerek kazayı engellemek istemiştim. Çok üzgünüm.” Akhisar Sulh Ceza Hakimliğine çıkarılan İşeli, kendi hızının 60 kilometre civarında olduğunu ileri sürürken, asıl suçlunun Aydın olduğunu iddia etmişti.