'15 kişinin ölüm emrini Albay Hatipoğlu verdi'

'15 kişinin ölüm emrini Albay Hatipoğlu verdi'
'15 kişinin ölüm emrini Albay Hatipoğlu verdi'
Eski Jandarma İstihbarat Astsubayı Hüseyin Oğuz, 'Lice olayları'na ilişkin ifade verdi. Oğuz ifadesinde, dönemin Jandarma Alay Komutanı Albay Eşref Hatipoğlu'nun 15 kişinin ölüm emrini bizzat verdiğini söyledi.
Haber: NAZAN ÖZCAN - nazan.ozcan@radikal.com.tr / Arşivi

Zamanaşımına bir gün kala tekrar açılan Diyarbakır ’ın Lice ilçesinde 22 Eki 1993’te Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Bahtiyar Aydın ’ın ile sivillerin öldürülmesi olayıyla ilgili davada gizi tanık olarak ifade veren eski Jandarma İstihbarat Astsubayı Hüseyin Oğuz, bu kez açık kimliği ile ifade verdi. Karaburun Asliye Ceza Mahkemesi’de ifade veren Oğuz 16 Ocak’ta görülecek dava öncesi yeni iddialarıda bulundu. Oğuz ifadesinde Lice olayları davasında sanık olan dönemin Jandarma Alay Komutanı Albay Eşref Hatiploğlu’nun faili mechullerin emrini verdiğini iddia etti. Oğuz ifadesinde bölgede JİTEM Grup Komutanı Aytekin Özen’i işaret ederek “O dönemde JİTEM’in faili meçhul işlemlerini gerçekleştiren Celil kod adlı Aytekin Özen ile direk görüşüp talimatları veren kişilerden biri de Eşref Hatipoğlu’dur”dedi.
Albay Eşref Hatipoğlu’nun, HEP Diyarbakır İl Başkanı Vedat Aydın’ın kaçırılıp JİTEM ile beraber öldürülmesi olayında, Aytekin Özen’e talimat verdiğini ve Vedat Aydın’ın Aytekin Özen’in kontrolünde Ergani Maden’de işkenceyle öldürüldüğünü öne sürdü. Bu olaylardan sonra 6 kişinin ateş edilerek öldürüldüğünü anlatan eski Astsubay Hüseyin Oğuz, “Bu olayda talimatı Eşref Hatipoğlu verdi” dedi. 6 kişinin öldürülmesi olayının faillerinin saldırıdan sonra Diyarbakır İl Jandarma Komutanlığı’na kaçtıklarını anlatan Oğuz ifadesinde şunları söyledi: “Eşref Hatipoğlu’nun JİTEM’in kuruluşunda söz sahibi olan kişilerle çok yakın ilişki içerisinde olduğunu biliyorum. Eşref Hatipoğlu Diyarbakır İl Jandarma Komutanı olmasına rağmen, JİTEM grup komutanlığı ile birlikte hareket ederek eylemleri birlikte gerçekleştirdiler.”

Okkan suikastı da aynı ekibin işi

Lice olayları davasını yürüten Savcı Osman Coşkun’un talebiyle verdiği ifadede Oğuz, Gaffar Okkan cinayetiyle ilgili de yeni iddialarda bulundu. Oğuz ifadesinde “İtirafçı Muhsin Gül’ün emniyet tarafından sorgulanmasından sonra olayların JİTEM ve jandarma komutanı Eşref Hatipoğlu’nun bilgisi dahilinde olduğunun ortaya çıkması üzerine Muhsin Gül JİTEM tarafından ortadan kaldırılmıştır” dedi. Gül’ün öldürülmesinin Gaffar Okkan tarafından öğrenilmesi üzerine, Okkan’a suikast düzenlendiğini anlatan Oğuz, Hatipoğlu ile ilgili iddialarını şöyle sürdürdü: “Avukat Mustafa Özer’in aracının bombalanmasında ilk defa C4 kullanılmıştır. Kullanılan Celil kod adlı Aytekin Özen’dir. Ona talimatı veren Eşref Hatipoğlu’dur.” Hatipoğlu’nun 13.5 kilo C4’ün JİTEM’de olduğunu bildiğini anlatan Hüseyin Oğuz, bildiklerini mahkemede de anlatacağını söyledi.


  http://www.radikal.com.tr/116653511665352

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  KONUŞMAYA BAŞLADILAR - KENDİMCE

  Daha bu ne ki! eminin her geçen gün çok daha yeni şeyler çıkacak ortaya. Gerçeklerle,hakikatle buluştuğunda söylenmeyecek bir sırrı kalmaz insanın, yeter ki suskun vicdanlar hakikate ersin..uzunca bir dönem kürt bölgesinde yaşanan bu korkunç olayları bilmek,öğrenmek ve yeniden duymak tiksindiriyor insanı.Kana bulaşmış o kirli eller çekilmediği sürece ya da geçmişle yüzleşilmediği sürece haktan, hukuktan bahsetmek zor....

  emniyet ve ordu - A.D

  türkiye işkençe,kötü muamele ve faiili meçhullerde dünyada bu tür ülkelerde, uluslar arası ciddi kuruluşların yaptığı çalışmalarda ilk sırada geliğini söylüyor.ama bu korku kırallığı başka şeylerde dede bize birinçilik getiriyor.çünkü hukukun olmadığı yada keyfi hukukun olduğu ülkemizde kokuşmuşluk,yozlaşma kültürüyle beraber soygun,talan,yağma,rüşvet te de dünyada ilk sırada yer alıyoruz.ben söylemiyorum önemli kuruluşlar. kaldıkı bizde herşeye şahidiz.t.c nin bütün tarihi halkına kötü muamele,işkençe ve ölüm olmuştur.bunu yargı,emniyet ve askeriye üçlüsü el ele vererek yapmıştır.bunu yaparken ülkenin kurumları ayrıça esrar,eroin,insan,hayvan,silah kaçakçılığı işlerini yapıyorlar.hemde türk halkının güya en güvendiği bu kurumlar.ben söylemiyorum şirin payzının yönettiği bir proğramda ordu mensubu bir subay.generaller uyuşturuçuyu helikopterlerle taşıyorlar demişti.işte bizim devletimiz.