15 yaşında çocuğa 'cehennemi yaşattı'

15 yaşında çocuğa 'cehennemi yaşattı'
15 yaşında çocuğa 'cehennemi yaşattı'

Atagün ailesi, kızlarını gözyaşları içinde ve Zazaca ağıtlarla toprağa verdi.

Diyarbakır'da üniversite öğrencisi erkek arkadaşı Aydın Keleş tarafından 'kendisini terk ettiği' gerekçesiyle 10'dan fazla bıçak darbesiyle katledilen 15 yaşındaki lise öğrencisi Fatma Atagün, Zazaca ağıtlarla toprağa verildi.

DİYARBAKIR – Diyarbakır’ın Dicle ilçesinde dün terk ettiği arkadaşı üniversite öğrencisi 23 yaşındaki Aydın Keleş tarafından 10'dan fazla bıçak darbesiyle öldürülen lise öğrencisi 15 yaşındaki Fatma Atagün, Zazaca ağıtlarla toprağa verildi. Daha önce ölümle tehdit ettiği ve kaçırmaya kalkıştığı Atagün'ü öldüren Keleş'in sosyal paylaşım sitesine, "Canım yandığında, cennetti yaşattıklarıma cehennemi de yaşatırım" diye yazdığı ortaya çıktı. 


Dicle ilçesinde Şükrü Ayna Mesleki Teknik Eğitim Merkezi Lisesi 10'uncu sınıf öğrencisi Fatma Atagün, dün okul çıkışı, arkadaşlığını bitirdiği Aydın Keleş tarafından 10'dan fazla yerinden bıçaklandıktan sonra ağır yaralı olarak kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi. Genç kızın cenazesi Diyarbakır Devlet Hastanesi'nde yapılan otopsinin ardından gece Dicle'ye götürüldü. Liseli Atagün, ilçe halkı, arkadaşları ve ailesinin katıldığı törenle gözyaşları arasında toprağa verildi. İşsiz olan 3 çocuk babası Mehmet Atagün, büyük üzüntü yaşarken anne Altune Atagün, kızını son yolculuğuna Zazaca ağıtlar ve gözyaşlarıyla uğurladı.


TEHDİTLER YÜZÜNDEN OKULUNU DEĞİŞTİRMİŞ
Başarılı bir öğrenci olan Fatma Atagün, 2010 yılında Bingöl'de Yatılı İMKB Anadolu Lisesi'ni kazanıp, Dicle'den Bingöl'e gitti. Bingöl'de eğitimini sürdüren Atagün, burada Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Tarih Bölümü'nde okuyan Aydın Keleş ile tanıştı. İddiaya göre Atagün, bir süre arkadaşlık yaptığı Keleş'in baskı ve tehditlerinden bunalıp arkadaşlığını bitirmeye karar verdi. Ancak Keleş, Atagün'ün peşini bırakmayarak ölümle tehdit etmeye başladı, ardından da geçen Şubat ayında kaçırmaya kalkıştı.

Keleş'in tehdit ve kaçırma girişiminden bunalan Atagün, ailesi tarafından Bingöl Yatılı İMKB Anadolu Lisesi'nden alındı. Genç kız, geçen Mart ayında ailesinin yanına dönüp Dicle ilçesindeki Şükrü Ayna Mesleki Teknik Eğitim Merkezi Lisesi'ne geçiş yaparak eğitimini burada sürdürmeye başladı.


'CEHENEMİ YAŞATIRIM'
Üniversite öğrencisi Aydın Keleş, Bingöl'den ayrılıp memleketine dönen Fatma Atagün'ün peşini bırakmayarak, telefon başta olmak üzere çeşitli yollarla genç kızı tehdit etmeyi sürdürdü. Keleş, sosyal paylaşım sitesi facebook'taki sayfasına da, 'Canım yandığında, cenneti yaşattıklarıma cehennemi de yaşatırım' diye yazdı.


KENDİSİYLE KAÇMAYINCA BIÇAKLADI
Dün Dicle'ye gelen Keleş, okuldan arkadaşlarıyla çıkan Atagün'ü takip etmeye başladı. Atagün ve arkadaşının boş bir arazi yolunda önlerini kesen Keleş, Atagün'e kendisiyle kaçmayı teklif etti. Keleş'in bu teklifini geri çeviren Atagün, yoluna devam etmek isterken tekrar durduruldu. Genç kızın boğazına sarılan Keleş yanında getirdiği bıçağı dayayarak tehditlerini sürdü. Atagün'ün kendisini reddetmesi üzerine deliye dönen Keleş genç kızın vücudunun çeşitli yerlerine 10'dan fazla bıçak sapladı.

Kanlar içesinde yere yığılan Atagün'ün yanında bulunan arkadaşının bağırması üzerine ilçe halkı olay yerine gelince Keleş elindeki bıçakla bileklerini kesti. Olay yerine çağırılan ambulansla Atagün ile Keleş Dicle'de hastaneye kaldırıldı.


SALDIRI SIRASINDA YARALANDI SANILDI
Olay yerine gidenler Keleş'in Atagün'e yapılan saldırı sırasında yaralandığını zannederek polise bu şekilde bilgi verdi. Ancak gerçek polisin araştırması sonrası ortaya çıktı. Keleş, gözaltına alınarak Diyarbakır Dicle Üniversitesi Hastanesi'ne götürüldü. Soruşturma sürdürülüyor. Canan ALTINTAŞ- Serdar SUNAR / DHA


  http://www.radikal.com.tr/112876711287678

  YORUMLAR
  (8 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  bahar.avpa - Clear

  Fikir olarak yazdıklarında son derece haklısın.Zaten ben de hemfikirim.Ama benim İronim,senin de aynen söylediklerine ters düşen,sizin oraların yorumcuları tarafından yapılan,Batı'daki olayları örnekleyip,yalan yanlış,alakalı alakasız yaptıkları yorumlara karşıdır.Yalan diyemezsin.Dersen,son iki yıllık yorumlarını bulup senin yüzüne çarparım.

  ne kadar şanslı bir çocuksun sen böyle - demlicay2011

  t.c. nin cumuk yasasına denk gelecen alacan 20 yıl yatarı 14 iyi halden yok denetim serbeslikten en fazla 7 yıl tatacan. ben o kızın babası olsam diye düşünüyorum. empati yapıuyorum ama radikal izin vermeyeceği için yapamıyorum. anla durumu. o 7 yılı merakla bekliyor olacağım bir de batıda yaşanmıştı eli silahlı adam işadamının kızını vurmuştu deli raporuyla 4 yıl yatmıştı sonra çıkınca üniversiteye kaydını yaptırmıştı. bu rezilliğe ne adaleti denir. ah balık hafısası milletim savcım hakimim. seni alman abd japon italyan fransız teknolojisi ve bilimi yutacak ve sen asla bir daha varolmayacaksın buna adım gibi eminim. çünki çoktan hakettin. t.c. cumhuriyeti vatandaşı bir türk olarak üzülüyorum. zaten tepeden tırnağa avrupa malıyla yaşıyorsun uçmusun fasoncu ve taşöröncü yaşıyorsun. 5000 zengine ve 500 milletvekilinin rahatı için çalışıyorsun bunu bil (kominist gibi laflar ettim galiba) ama değilim. bu senin kaderin.

  ...... - bahar.avpa

  sayın ! nejat ali coşkun yaptığınız yorumla neyi kanıtlamaya çalışıyorsunuz. bu haberin altına yazılabilecek en saçma yorum olmuş. burda 15 yaşında genç bir kızın bi erkek tarafından hunharca öldürülmesinden bahsediliyor. siz kalkmış işi güneydoğu batı diye yargılıyorsunuz. bu zihniyet ne zaman değişecek insan heryerde insandır bunu anlayın artık.iyisi kötüsü batı doğu diye fark etmez. ama şunu bilin ki doğudan veya güneydoğudan bu haber altına insan ayrımı yapan yorum çıkmaz....

  Kürtçe değil Zazaca - huseyin366

  Enteresan bir haber dili değil aslında.Kurmanci ağıtlara Kürtçe derler ama Zazacayı ayrı göstermeye çalışırlar.Siz bizi bölemediniz biz sizi bölelimin bir başka versiyonu gibi.

  Yazık - Agér

  bu olayların doğuda ya da batıda olmasının bir önemi yok önemli olan kadınlarımıza kızlarımıza layık gördüğümüz bu zulumden artık vazgeçmemizdir. malesef burda bunu dile geterecekleri yere kimi ırkçı söylemlerle bu tür olayları fırsat bilip hala doğu güneydoğu nefretlerini gün yüzüne çıkaranlar var aramızda, keşke bu kompleksten bu önyargıdan biran önce kurtulsanızda artık memleketin başka sorunları için el ele verip birlik olsak artık. Ama nerde 100 lerce yılda zihinlere işlenen bir düşmanlığı bir zihniyeti kırmak o kadar da kolay olmayacak anlaşılan.

  Türkiye'de çocuklar korunmuyor. - brandywine06

  Batıda kendi 18'in üstünde olup reşit olmayan biriyle ilişki kuranlara en ağır cezalar veriliyor. Hapis yatıyor. 15 yaşındaki erkek öğrencileriyle cinsel ilişki kuran kadın öğretmen haberlerini okuyoruz. Burada öyle bir ilişki yok ama duygusal ilişkiye de cesaret edemezler, çünkü suçlanmaktan korkarlar. Burada sanki 15 yaşındaki kızın 23 yaşındaki biriyle arkadaşlık etmesi normal gibi görülüyor. 15 yaşındaki biri 23 yaşındakiyle nasıl bir iletişim kurabilir diye soran yok. İşin yasal yönünü konuşan ise hiç yok zaten.

  zazaca ağıt - stavinski

  bar genç kızımızın ölümü neticesinde ailesinin acısını anlatabilmek için neden "zazaca ağıt" yazıda defalarca vurgulanıyor, anlamak mümkün değil.