15 yaşındaki çocuk ablasını vurdu

Namus cinayeti

Emniyet, kadına karşı şiddetin yüzde 76 arttığını açıklarken dün acı bir haber daha geldi. 15 yaşındaki O.K. evli ablasını başka erkekle ilişki kurmakla suçlayıp öldürdü: "Ben vurmasam babam vurabilirdi."
Haber: HASAN BOZBEY / Arşivi

BURSA - Töre adına çocuk yaşta katil olanlara bir yenisi eklendi. Bursa'nın Orhangazi İlçesi'nde, 15 yaşındaki O.K., eşini terk edip baba evine dönen 20 yaşındaki ablası Ayşe Aktaş'ı tabancayla vurarak öldürdü. O.K., "Ablamı başkasıyla ilişkisi olduğu için öldürdüm. Ben vurmazsam babam onu öldürebilirdi" dedi.
Gülbahar ve Halil K. çiftinin kızları Ayşe, üç yıl önce elektrik tesisatçısı Serkan Aktaş'la evlendi. İki yaşında çocukları olan çift, sürekli kavga edip geçimsizlik yaşamaya başlayınca Ayşe Aktaş 10 gün önce minik oğlunu da yanına alarak Endüstri Meslek Lisesi Caddesi'nde oturan babaevine yerleşti. Kendisini bir başka erkekle ilişki kurmakla suçlayan ailesiyle sürekli tartışan Ayşe Aktaş, dün saat 17.30 sıralarında, evde kimsenin bulunmadığı sırada kendisinden beş yaş küçük olan kardeşi O.K. tarafından tabancayla öldürüldü. Karnına isabet eden tek kurşunla yaşamını yitiren Ayşe Aktaş'ın cesedi otopsi yapılmak üzere Bursa Adli Tıp Kurumu Morgu'na kaldırıldı.
Cinayet sonrası tabancayla polise teslim olan O.K., önce silahın kaza sonucu ateş aldığını söyledi. Ardından suçunu kabul eden O.K., "Ablamın bir başka erkekle ilişkisi vardı. Onu ben vurmazsam babam öldürebilirdi. Bu yüzden elimi kana buladım" dedi.
Cinayetle ilgili soruşturmaya Orhangazi Cumhuriyet Savcılığı'nca başlandı. O.K., 'kasten adam öldürmek' suçundan mahkemeye çıkartılacak.