15 yaşındaki kızla evlendi diye cezavine girdi, eşi ve 2 çocuğu ortada kaldı

15 yaşındaki kızla evlendi diye cezavine girdi, eşi ve 2 çocuğu ortada kaldı
15 yaşındaki kızla evlendi diye cezavine girdi, eşi ve 2 çocuğu ortada kaldı
Niğde'de 8 yıl önce 15 yaşında olan Dilek Yıkılmaz ile dini nikahla evlenen ve daha sonra da resmi nikah yapan ve bu sürede 2 çocukları olan 30 yaşındaki Emrah Ağrılı, 'Nitelikli cinsel istismar ve kişiyi hürriyetinden yoksun kılma' suçlarından 11 yıl hapis cezasına çarptırılıp cezaevine konuldu. Dilek Ağrılı, eşiyle severek evlendiklerini belirterek, "Eşim suçsuz yere hapiste yatıyor. Benim ve çocuklarımın tek destekleri eşimdi. O yanımızda olmayınca biz zor duruma düştük" dedi.

RADİKAL - Niğde merkeze bağlı Dündarlı Beldesi'nde oturan hurdacılık yapan Emrah Ağrılı, anneannesiyle birlikte yaşayan ve o dönem 15 yaşında olan Dilek Yıkılmaz ile 7 Nisan 2007'de düzenlenen düğünle dini nikahla evlendi. Bu birliktelikten hamile kalan Dilek Yıkılmaz, 2008'de Niğde Devlet Hastanesi'ne doğum yaparak bir erkek bebek dünyaya getirdi. Yıkılmaz'ın yaşının küçük olduğunu fark eden doktorlar, jandarmaya haber verdi. Bunun üzerine başlatılan soruşturma sonunda Emrah Ağrılı hakkında Niğde Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı.

CEZAEVİNE GİRDİ

İlk çocukları doğumdan 3 ay sonra ölen çift, dava devam ederken 2010 yılında resmi nikah yaptı. Ahmet ve Kuddüsi adında 2 çocukları daha olan Emrah Ağrılı, açılan davanın yargılaması sonucu 11 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Yargıtay'ın, yerel mahkemenin verdiği kararı onamasının ardından Emrah Ağrılı teslim oldu ve 18 Mart'ta cezaevine konuldu.

'EŞİM TAHLİYE EDİLSİN'

Şimdi 23 yaşında olan ve eşinin tutuklanmasıyla birlikte çocukları 6 yaşındaki Kuddüsi ve 5 yaşındaki Ahmet ile yaşamaya başlayan Dilek Ağrılı, eşi cezaevine girdikten sonra bunalıma girdiğini ve düzenli olarak psikolojik tedavi gördüğünü söyledi. Tedavi gördüğü için de çocuklarıyla gerektiği gibi ilgilenemediğini belirten Ağrılı şunları söyledi:

"Eşimin tek suçu benimle küçük yaşta evlenmesi ama ben ve eşim birbirimizi sevdik. Eşimle mutlu bir evliliğimiz var ve 2 evladım var. Eşim cezaevine girdikten sonra benim ve çocuklarımın psikolojisi bozuldu. Hastaneden çıkıp çocuklarımla ilgilenemiyorum. Çocuklarım bana babalarını soruyorlar ama ben onlara ne cevap vereceğimi bilemiyorum. Eşimin tekrar çocuklarının yanında olması için Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan 'dan, Sayın Başbakanımız Ahmet Davutoğlu'ndan ve tüm bakanlarımızdan yardım istiyorum. Ben maddi ve yardım istemiyorum, eşimin çocuklarının yanında olmasını istiyorum. Eşim suçsuz yere hapiste yatıyor. Benim ve çocuklarımın tek destekleri eşimdi. Eşim yanımızda olmayınca biz zor duruma düştük."
Çiftin çocukları Ahmet ve Kuddüsi de, "Babamızı çok özledik. Babamızı istiyoruz" dedi.

EVLİLİK YAŞI 12'YE KADAR DÜŞÜYOR

Niğde Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu, kentteki erken yaşta evliliklerin değerlendirilmesi ve kadına karşı şiddetin önlenmesi için 2013 yılında 'Güçlü Kadınlar' adıyla bir çalışma yaptı. Çalışma kapsamında yapılan araştırmada Niğde genelinde evlilik yaşının 15'e kadar düştüğü ortaya çıktı. Aynı çalışmada Orhanlı, Edikli, Değirmenli ve Dündarlı Beldeleri'nde evlilik yaşının 12'ye kadar düştüğü belirlendi. Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı'nın Ocak 2014'te yayınlanan 'Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Karnesi' çalışmasında ise erken yaşta anneliğe de yer verilmiş ve Niğde, 19 yaş altı doğurganlıkta Türkiye birincisi çıkmıştı.
DHA-Adnan ÇELEBİ