15 yaşından beri madendeydi, kaçak üretim öldürdü

15 yaşından beri madendeydi, kaçak üretim öldürdü
15 yaşından beri madendeydi, kaçak üretim öldürdü

Zonguldak Kozlu’da sekiz işçinin can verdiği maden kazasının ardından bu kez merkeze bağlı Gelik beldesinde özel bir şirkete ait maden ocağındaki metan patlamasında bir işçi öldü, beş işçi yaralandı.
Kömür üretimi sırasında açığa çıkan metan gazının patlaması sonucu maden işçileri 34 yaşındaki Sedat Hamarat, 36 yaşındaki Naim Kuyumcu ve 44 yaşındaki Ömer Caymaz yaralandı. Dışarıdaki maden işçileri patlama sesi üzerine ocağa girip arkadaşlarını kurtarmak istedi. Bu sırada kurtarma çalışmalarına katılan madenciler Mustafa Bektaş, Murat Karaman ve Mustafa Gideroğlu da gazdan zehirlendi.
Ocaktan çıkarılan altı madenciden iki çocuk babası Sedat Hamarat’ın öldüğü belirlendi. Yaralı beş maden işçisi ise Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Yaralılardan sağlık durumu ağır olan Naim Kuyumcu, Hacettepe Tıp Fakültesi Hastanesi’ne sevk edildi. Hastanede tedaviye alınan diğer dört madenciden Ömer Caymaz’ın da sağlık durumunun ağır olduğu belirtildi. 

Çok kaza atlatmıştı 

Ölen maden işçisi Sedat Hamarat’ın babası Kemal Hamarat, oğlunun ölüm haberi üzerine yakınlarıyla hastaneye geldi. Koluna giren yakınlarının yardımıyla acil servise girerek polislerden bilgi alan Kemal Hamarat, “Oğlumun başını yediler” diyerek ağladı.
Ölen madencinin kuzeni İskender Çiloğlu, 15 yaşından bu yana maden ocaklarında çalışan Sedat Hamarat’ın daha önce de kazalar atlattığını söyledi. Çiloğlu, “Küçük yaştan itibaren madenlerde çalışıyordu. Ufak tefek olduğu kadar, büyük kazalar da atlattı. Hep, ’Azrail teğet geçiyor bizi’ diyordu. Bu sefer teğet geçmedi” dedi.
Yasak bölgede üretim
Soruşturma kapsamında ocak sahibi Y.M. gözaltına alındı. Ocakta yapılan incelemede, patlamanın, üretim yapmanın yasak olduğu havalandırma bölgesinde meydana geldiği belirlendi. Ocak sahibi Y.M.’nin, ’yasak olan bölgede kaçak kömür üretimi’ ve ’taksirle ölüme neden olmak’ suçlamalarıyla adliyeye sevk edileceği belirtildi. (ZONGULDAK/ DHA)