15 yeni üniversite geliyor

Kırşehir, Kastamonu, Düzce, Burdur, Uşak, Rize, Tekirdağ, Erzincan, Aksaray, Giresun, Çorum, Yozgat, Adıyaman, Ordu ve Amasya'da 'yeni üniversite hareketliliği' başlıyor.
Haber: AHMET KIVANÇ / Arşivi

ANKARA - Kırşehir, Kastamonu, Düzce, Burdur, Uşak, Rize, Tekirdağ, Erzincan, Aksaray, Giresun, Çorum, Yozgat, Adıyaman, Ordu ve Amasya'da 'yeni üniversite hareketliliği' başlıyor. 15 ilde yeni üniversite kurulmasına ilişkin yasa tasarısı, dün TBMM Plan Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi.
'Yeni' üniversitelerin çoğu, zaten şu anda başka üniversitelere bağlı fakülteler olarak hizmet veren eğitim kurumlarının 'yeni üniversite' yapılmasıyla oluşacak. Hükümet Meclis'ten, yeni üniversiteler için 23 bin 187 kişilik kadro aldı.
Bu kadroların yaklaşık 5 bini, o illerdeki fakülte ve yüksekokullarda şu an kullanılıyor. Yeni kadroların geri kalanı ise ihtiyaç duyuldukça kullanılacak.
Beş tıp fakültesi yolda
Tasarı ile beş ilde de tıp fakültesi açılacak. Yeni kurulacak üniversitelerden Tekirdağ Namık Kemal, Rize, Çorum Hitit ve Ordu Üniversitesi ile eski üniversitelerden Balıkesir'de yeni tıp fakülteleri kurulacak. Üniversite kurulacak illerin çoğunda, değişik üniversitelere bağlı olarak öğrenim hizmeti veren fakülte ve yüksekokullar, o ildeki yeni üniversitenin bölümlerini oluşturacak. Buna ilaveten fakülte ve yüksekokullar kurulacak.
Diploma eski addan olabilir
Yeni kurulacak üniversitelere 900'er öğretim elemanı kadrosu, 425'er de genel idare hizmetler sınıfında memur kadrosu tahsis edildi. Tıp fakültesi kurulacak üniversitelere diğer üniversitelerden farklı olarak 247 ilave öğretim elemanı, 515 de genel idare hizmetleri kadrosu verildi. Böylece yeni kurulacak üniversiteler için toplam 14 bin 88 öğretim elemanı, 8 bin 924 genel idari hizmetleri kadrosu, 175 döner sermaye kadrosu tahsis edildi.
Öğretim elemanı kadrosunun 6 bin 134'ü, genel idare hizmetleri kadrolarının da 6 bin 232'si serbest bırakıldı.
Sözkonusu illerdeki fakülte ve yüksekokullarda halen 2 bin 299 öğretim elemanı kadrosu kullanılıyor. Genel idare hizmetleri kadrosunun da 3 bini dolu.
Yeni üniversite kurulacak illerdeki fakülte ve yüksekokulların öğrencileri, diledikleri takdirde diplomalarını eski üniversitelerinden alabilecek.
Yeni üniversitelerin kurucu rektörleri iki yıl için, Milli Eğitim Bakanı ve Başbakan'ın önereceği üç isim arasından Cumhurbaşkanı'nca seçilecek. CHP'li Akif Hamzaçebi'nin, rektörlerin, yürürlükteki rektör atama düzenlemesi çerçevesinde gösterilecek üç aday arasından Cumhurbaşkanı tarafından atanmasına ilişkin önergesi AKP'lilerin oylarıyla reddedildi.
Yeni üniversitelerin listesi
15 ilde yeni kurulacak üniversitelerin tam listesi ise şöyle: Kırşehir Ahi Evran, Kastamonu, Düzce, Burdur Mehmet Akif Ersoy, Uşak, Rize, Tekirdağ Namık Kemal, Erzincan, Aksaray, Giresun, Çorum Hitit, Yozgat Bozok, Adıyaman, Ordu ve Amasya üniversiteleri.


    http://www.radikal.com.tr/7655007655000

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.