15 yılda aileden üç kişi aynı yerde öldü

15 yılda aileden üç kişi aynı yerde öldü
15 yılda aileden üç kişi aynı yerde öldü

Yaren babaannesinin elini bırakıp koşunca kamyonet altında kaldı. Esnafa göre 1990?dan beri aynı yolda 40 kişi öldü. FOTOĞRAF: TAHSİN ÜLKER / DHA

Haber: TAHSİN ÜLKER / Arşivi

ADANA - Adana’nın Şahintepe Mahallesi Kozan Yolu Caddesi, Aytekin ailesini üçüncü kez yıktı. Sekiz yaşındaki Yaren Aytekin caddede karşıdan karşıya geçmeye çalışırken kamyonet altında kalarak öldü. Daha önce aynı aileden iki kişi daha çeşitli zamanlarda yine aynı cadde üzerinde geçirdikleri trafik kazalarında ölmüştü. 
İlkokul 2. sınıf öğrencisi Yaren, önceki gün babaannesiyle birlikte pazara gitti. Saat 15.00 sularında pazar dönüşü karşıdan karşıya geçmeye hazırlanırken babaanne bir kamyonetin geldiğini görüp durdu, aniden elini bırakan torunuysa koşmaya başladı. 39 yaşındaki Ali Özenli yönetimindeki kamyonet küçük kıza çarpıp 15 metre boyunca sürükledi. Ambulansla Adana Devlet Hastanesi’ne götürülerek ameliyata alınan Yaren kurtarılamadı. Kamyonet şoförü Özenli gözaltına alındı.
Buruk Mezarlığı’nda geçici işçi olarak çalışan 29 yaşındaki baba Deniz Aytekin kızının ölüm haberini alınca sinir krizi geçirdi. Aytekin “Daha sabah birlikteydik. Canım kızım deyip sevdim” derken torununu gözlerinin önünde kaybeden Selma Aytekin “Eline nasıl sarılamadım güzel kızım. Ben bu acıya nasıl dayanacağım? Güzel bir çanta istedin, alamadım yavrum. Keşke son paramla sana beğendiğin çantayı alsaydım kızım” diye gözyaşı döktü.
Yaren’in akrabalarından Sadık Ergül’ün anlattıkları şaşırtıcıydı: “1994’te  Yaren’in amcası Şeyhmuz Aytekin, aynı caddede otomobil çarpması sonucu ölmüştü. 2003 yılında da, babasının teyzesinin oğlu Celal Acar, yine aynı caddede manav dükkânına bir otomobilin girmesi sonucu öldü. Yaren, aynı aileden üçüncü kurban. Ben bu caddede 1990’dan beri esnaflık yapıyorum. Ben o tarihten bu yana ölenleri sayıyorum. Yaren, bu cadde üzerinde trafik kazasında 1990 yılından beri ölen 40’ıncı kişi oldu.”
Yavuz Sultan Selim Mahallesi muhtarı Necdet Sağlam’a göre de sorun büyük: “Bu bölge adeta ölüm yolu. Her an kaza  olabiliyor. Üstgeçit sayısı çok az. Daha fazla ölümler olmadan belediyenin bu yola çare bulması gerekiyor.”