15 yıldır peşini bırakmayan kâbus

15 yıldır peşini bırakmayan kâbus
15 yıldır peşini bırakmayan kâbus

MEHMET KAYHAN YILDIZ /DHA

Konya’da iki çocuk annesi 34 yaşındaki C.K. gördüğü şiddet nedeniyle 15 yıl önce boşandığı eşinin hâlâ peşinde olduğu gerekçesiyle yeni kimlik istiyor. Bunun içinde geçen temmuz ayında savcılığa başvuran C.K., henüz sonuç alamazken altı aydan bu yana sadece hakkında çağrılı koruma kararı bulunduğunu söyledi.
15 yaşındayken zorla evlendirildiğini öne süren C.K., evlilik süresince yaşadıklarını şöyle anlattı:
“Eşimin kıskançlıklarından dolayı sürekli şiddet gördüm. Beni eve hapsetti. Müzik dinlerken başkasını düşündüğümü ima ederek teybi başımda kırdı. Telefonla dahi yakınlarımla görüşmeme izin vermedi. Güzelliğimi bozacağını söyleyerek odunla burnumu kırdı. Anne ve babamı tehdit ederek evi bastı. Beni eve götürmek isteyen kayınbiraderim ayaklarımdan vurdu. Sonunda çocuklarımı bırakarak kaçtım ve sonra ikna edip boşandım. Ama 15 yıldır peşimi bırakmadı.”
C.K., eşinin barındığı kadın sığınma evlerinin adresini bulup yerini tespit ettikten sonra kendisini zorla geri götürdüğünü ama her defasında da kaçmayı başardığını söyledi.
Eşinden ancak yeni kimlik sayesinde kurtulacağını söyleyen C.K. bunun için geçen temmuz ayında Konya Başsavcılığı’na başvurduğunu kaydetti. Başvurusunun halen sonuçlanmadığını belirten C.K., “Koruma tedbir kararı çıktı. Bu karara göre, 15-20 gün arayla polis beni arıyor. Bir şey olmadığını söylediğim zaman , ’tamam’ deyip telefonu kapatıyor. Ancak, bu tedbir yeterli değil. Bu zaman zarfında telefonla polise ulaşmak ve polisin gelmesini beklemek çare değil” dedi.


  ETİKETLER:

  KONYA

  ,

  şiddet

  ,

  Müzik

  ,

  Çocuk

  ,

  Kadın

  ,

  zaman

  ,

  koruma

  ,

  evlilik

  ,

  çare