150 bin öğretmen açığıyla dersbaşı

150 bin öğretmen açığıyla dersbaşı
150 bin öğretmen açığıyla dersbaşı

1 milyon 307 bin birinci sınıf öğrencisi geçen hafta ?okula uyum? kapsamında dersbaşı yaparken kitapları da kendilerini sıralarında bekliyordu. Bu ders yılında 183 milyon 400 bin kitap ücretsiz dağıtılacak. FOTOĞRAF: ÖMER ERDEM / DHA

Yeni eğitim yılı bugün 'öğretmen ve sınıf açığı' gibi sorunlarla başlıyor. Yaklaşık 15 milyon öğrenci ile 600 bin öğretmen bugün okul yoluna koyuluyor

ANKARA - 2009-2010 eğitim öğretim yılı bugün ‘Okullarda 150 bin öğretmen açığı, sokaklarda 240 bin işsiz öğretmen’ çelişkisiyle açılıyor. Yaklaşık 15 milyon öğrenci ile 600 bin öğretmen ders başı yapacak. İlköğretim ve lise öğrencileri ile öğretmenlere, bugün 183 milyon 400 bin adet kitap ücretsiz dağıtılacak. Eğitim öğretim yılının ilk yarısı 22 Ocak 2010 günü sona erecek ve öğrenciler, 5 Şubat’a kadar tatil yapacak. İkinci yarıyıl 8 Şubat’ta başlayacak ve öğrenciler 18 Haziran’da yaz tatiline başlayacak.

Miniklere uyum programı
İlköğretime bu yıl 1 milyon 307 bin çocuk kaydoldu. Okula yeni başlayan çocuklar geçen hafta okula alışabilmeleri amacıyla ‘uyum programı’na alındı. Türkiye’de 32 bin 662 ilköğretim okulunda 10 milyon 428 bin çocuk okuyor. Bu okullarda 428 bin öğretmen görev yapıyor. Genel ortaöğretimde 4 bin 53 genel lisede 2 milyon 272 bin öğrenci öğrenim görüyor.
Mesleki ve teknik ortaöğretimde de 4 bin 622 lisede 1 milyon 565 bin öğrenci okuyor.

Bedava kitap genişledi
2003-2004 eğitim öğretim yılında başlayan ‘Ücretsiz Ders Kitapları Dağıtımı Projesi’ kapsamında bu eğitim-öğretim yılında da öğrencilere ders ve çalışma kitabı, öğretmenlere kılavuz kitap dağıtılacak. İlköğretim ve lise öğrencileri ile öğretmenlere, toplam 183 milyon 400 bin adet kitap ücretsiz verilecek.
Bu yıldan itibaren Açık İlköğretim ve Açık Lise kitapları ile özel azınlık okullarının ders kitapları da ücretsiz verilmeye başlanacak. Tüm azınlık okullarının kitap ihtiyacının 40 bin civarında olduğu, bunların içinde çoğunluğu da Ermeni okullarının oluşturduğu ifade edildi.
Ders kitaplarıyla birlikte Ulaştırma Bakanlığı Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı tarafından hazırlanan ‘Güvenli İnternet Kullanımı İçin Tavsiyeler’ isimli kitapçık da verilerek. Bu kitapçıkta öğrenciler internetin yanlış kullanımı konusunda uyarılacak.

32 ilde zorunlu eğitim
Okul öncesinde bu yıl 32 ilde daha zorunlu eğitime geçiliyor. Amasya, Trabzon, Burdur, Rize, Nevşehir, Yalova, Kırklareli, Isparta, Çanakkale, Muğla, Karaman, Kırşehir, Bilecik, Tunceli, Düzce, Giresun, Edirne, Kilis, Bartın, Uşak, Karabük, Bolu, Artvin, Eskişehir, Ardahan, Kırıkkale, Çankırı, Sinop, Gümüşhane, Bayburt, Kütahya ve Samsun’da beş yaş grubundaki tüm çocuklar okullu olacak.
Türkiye genelinde 1204 anaokulu, ilköğretim okullarında 40 bine yakın ana sınıfı bulunuyor. Okul öncesi eğitimden 800 bin civarında çocuk yararlanıyor. Okul öncesi eğitim bu yıldan itibaren zorunlu.

Üniversite yenilikleri
Bu eğitim yılının sonlarına doğru üniversiteye girişte getirilen yeni sistem de uygulanmaya başlanacak. İki aşamadan oluşan sınavın ilki (Yükseköğretime Geçiş Sınavı-YGS) 2010 Nisan, ikinci aşaması (Lisans Yerleştirme Sınavları-LYS) da 2010 Haziran ayında gerçekleştirilecek.
YGS’ye tüm adaylar katılacak. YGS’de adaylara Türkçe, Temel Matematik, Sosyal Bilimler ve Fen Bilimlerinde 40’ar olmak üzere 160 soru yöneltilecek, 160 dakika süre verilecek. Haziranın ikinci yarısında gerçekleştirilecek olan LYS de Matematik, Fen Bilimleri, Edebiyat ve Coğrafya, Sosyal Bilimler ve Yabancı Dil alanlarında yapılacak.
Birinci sınavı başaran adaylar LYS’de tercih edecekleri alanlarda sınavlara girecek. 

Öğretmensiz okul işsiz öğretmen...
Yeni eğitim öğretim döneminin başlaması nedeniyle, sendikalar da eğitim alanındaki sorunlara dikkat çekti.
Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk: Okullarda fiziki mekânın yetersiz, derslik ve öğretmen açığı giderilemiyor, okullarda yeterli araç, gereç ve donanım bulunmuyor, okullaşma oranı yüzde 100’e ulaşamadı. Ülkemizdeki öğretmen açığı tam 150 bindir. 2009 yılının ilk atama döneminden bu yana 13 bin 141 kadrolu, 16 bin 323 sözleşmeli olmak üzere toplam 29 bin 464 öğretmen istihdam edilmiştir. Emekli öğretmenlerle mezun olan öğretmen adayları hesap edildiğinde, okul öncesi eğitimin bu yıldan itibaren zorunlu olduğu ve 81 ilde yaygınlaştırılacağı düşünüldüğünde ihtiyacın çok daha fazla olduğu görülecektir. Bakanlık, ısrarla ve inatla sözleşmeli öğretmenlik uygulamasına devam etmektedir.

Bu yıl 10 bin atama daha gerek
Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu: Bu yıl KPSS ’ye giren öğretmen adayı sayısı 250 bine ulaştı. Bakanlık bu yılki öğretmen alımında geçmiş yılların gerisinde kalmış bulunmaktadır. Geçen yıllarda alınan öğretmen sayıları incelendiğinde, bu yıl en az 10 bin öğretmenin atamasının daha yapılması gerekli. Ayrıca bakanlığın 15-20 bin öğretmen atayarak 100 bini bulan öğretmen açığını kapatması mümkün değil. Öğretmen açığı sözleşmeli, vekil, ücretli öğretmen alımlarıyla değil kadroyla kapatılmalıdır.
Eğitim-İş Genel Başkanı Yüksel Adıbelli: Eğitim harcamalarının önemli bir kısmı çeşitli adlar altında velilerden alınmaktadır. Eğitim yükü okul-aile birliklerine, dolayısıyla velilere yıkılmaktadır. Eğitim giderlerinin yüzde 40’ı veliler tarafından karşılanmakta, eğitime bütçe ayrılmaması sonucu, eğitim kurumları birer ‘ticarethane’, okul müdürleri ‘tüccar’, öğretmenler ‘tahsildar’, öğrenci ve velisi de ‘müşteri’ durumuna sokulmaktadır. Öğretmen ve derslik açığı acil çözüm bekleyen sorunlar arasında yer almaktadır. İşsiz öğretmen sayısı 240 bine ulaşmıştır. Eğitim sistemi çökmüştür. (Radikal)


    ETİKETLER:

    KPSS