150 milyon kişiye yer aranıyor!

Miami Üniversitesi'nden Prof. Dr. Nejat Veziroğlu'na göre bu yüzyılın sonunda altı kıtadan 150 milyon insan denizlerin yükselmesi nedeniyle evlerini terk edip göç yoluna koyulacak. BM'ye başvuran birçok ada ülkesi, kalacak yer istedi

İSTANBUL - Türkiye Kyoto Protokolü’ne 26 Ağustos 2009’da taraf olmaya hazırlanırken, bu yüzyıl sonunda altı kıtadan yaklaşık 150 milyon insanın, küresel ısınmaya bağlı olarak denizlerin yükselmesi nedeniyle göç etmek durumunda kalacağı belirtildi.
Küresel Isınma ve İklim Değişikliği İzleme Komitesi tarafından düzenlenen ‘Küresel Isınma Üzerine Küresel Konferans’ın açılışında konuşan Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Türkiye’nin 2009 yılı başında Kyoto Protokolü’ne taraf olmaya karar verdiğini hatırlattı. Bu kararın Birleşmiş Milletler’e (BM) gönderildiğini ifade eden Eroğlu, “90 günlük bir bekleme süresinden sonra Türkiye’nin de Kyoto Protokolü’ne taraf olduğu kararlaştırılacaktır. Bu tarih de 26 Ağustos 2009 tarihidir. Ben Türkiye’nin 26 Ağustos 2009 tarihinde Kyoto Protokolü’ne taraf olabileceğini bildirmekten de mutluluk duyduğumu belirtmek istiyorum” diye konuştu.
“İklim değişikliği uluslararası ortak güçlü bir mücadele gerektirmektedir. Sera gazları salımlarını bugün durdursak bile iklim değişikliği önümüzdeki 20-30 yıl boyunca da devam edecektir” diyen Eroğlu, Türkiye’nin en yüksel risk grubunda olduğu Doğu Akdeniz havzasında yer aldığını belirterek, iklim değişikliğinin mevcut çölleşme ve su kıtlığı sorunlarını artırdığını kaydetti. Şu anda Türkiye’nin İklim Değişikliği Stratejisi ve Eylem Planı’nın hazırlandığına işaret eden Bakan Eroğlu,  “Türkiye’nin sera gazı salım sorumluluğu yüzde 1’den küçüktür ve kişi başı salım değerleri Ek-1 ülkeleri arasında en düşüktür” bilgisini verdi.
Miami Üniversitesi Temiz Enerji Araştırma Enstitüsü Direktörü Prof. Dr. Nejat Veziroğlu, bu yüzyıl sonunda altı kıtadan yaklaşık 150 milyon insanın, küresel ısınmaya bağlı olarak denizlerin yükselmesi nedeniyle göç etmek durumunda kalacağını iddia etti.
Yapılan bilimsel hesaplara göre Pasifik ve Hint okyanuslarındaki birçok alçak adanın 30 yıl içinde sualtında kalacağını ifade eden Veziroğlu, “Bu memleketler Birleşmiş Milletler’e müracaat etti. ‘Bize göç edebileceğimiz bir yer gösterin’ dediler. Bangladeş’te 150 milyon kişinin yaşadığı sahil şeridi sular altında kalacak. Onları daha yüksek yerlere nakletmek gerekecek. Bu bütün memleketlerde tekrarlanacak. Bu yüzyıl sonundan altı kıtadan yaklaşık 150 milyon insan, küresel ısınmaya bağlı olarak denizlerin yükselmesi nedeniyle bulundukları yerden göç edecek” dedi.
Konferans danışmanı Süleyman Gündüz ise ısınma sonucu 2030’da Türkiye’nin aşırı sıcak ve kurak  iklimin etkisi altına gireceğinin öngörüldüğünü söyledi.  Gündüz hükümete de “Burada küresel ısınma konusunda İstanbul kriterlerini oluşturalım” çağrısı yaptı. (Radikal)