157'ye gelen ihbar fuhuş çetesini çökertti

8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde 157 Alo Göçmen Hattı'na yapılan bir yardım çağrısı polisin İzmir'de bir fuhuş şebekesini çökertmesini sağladı.

İZMİR - 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde 157 Alo Göçmen Hattı'na yapılan bir yardım çağrısı polisin İzmir'de bir fuhuş şebekesini çökertmesini sağladı.
Geçen 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde, polisi ve Alo 157 Göçmen Hattı'nı arayan yabancı uyruklu kadınlar İzmir'de fuhuşa zorlandıkları bilgisini vererek yardım istedi. İhbar üzerine soruşturma başlatan polis, fuhuş şebekesiyle ilgili bilgilerin toplanmasının ardından, 'Hatay' adı verilen operasyon için geçen cumartesi harekete geçti. Aralarında çeteye yardım yataklıkta bulunduğu ileri sürülen Basmane Karakolu'nda görevli 12 yıllık polis memuru 35 yaşındaki G.K.'nın da olduğu 36 kişi yakalanarak adliyeye sevk edildi. Operasyonda ayrıca, zorla fuhuş yaptırıldığı belirlenen 27 kadın da şebekenin elinden kurtarıldı. Şebekenin elinden kurtarılan, Rusya, Moldovya, Ukrayna gibi ülkelerden ekonomik zorluklar nedeniyle ayrılan kadınlardan üçünün hamile olduğu, aralarında stilist, doktor ve iktisatçı gibi mesleklere sahip olanların da bulunduğu saptandı. Kadınların pasaportlarına el konulup silah zoruyla tutuldukları evlerden taksiler aracılığıyla, genellikle otellerde müşterilere pazarlandığı saptandı.