1592 çocuk halen kayıp

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek'in, CHP Ankara Milletvekili Yılmaz Ateş'in soru önergesine verdiği yanıt, Türkiye genelinde toplam bin 592 çocuğun kayıp olduğunu ortaya koydu


ANKARA - Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek’in, CHP Ankara Milletvekili Yılmaz Ateş’in soru önergesine verdiği yanıt, Türkiye genelinde toplam bin 592 çocuğun kayıp olduğunu ortaya koydu. İller sıralamasında ise en çok çocuğun 259’la İstanbul’da olduğu görülüyor. Ateş’in soru önergesine verilen yanıtta Aile ve Sosyal Araştırmalar Genel Müdürlüğü’nün bilgi notu da yer aldı. Kurum Genel Müdürü Ayşen Gürcan’ın imzasını taşıyan bilgi notunda, Kurumun elindeki bilgilerin 2007 yılına ait olduğu belirtilerek, "Kayıp çocuklarla ilgili kurumumuz tarafından spesifik bir araştırma bugüne kadar yapılmamıştır. Kayıp çocuklarla ilgili görsel medyada yayınlanacak eğitici programlarımız mevcut değildir" denildi.
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, CHP Ankara Milletvekili Yılmaz Ateş’in kayıp çocuklarla ilgili soru önergesini yanıtladı. Soru önergesini Emniyet Genel Müdürlüğü, İnsan Hakları Başkanlığı ve Aile ve Sosyal Araştırmalar Genel Müdürlüğü’nün bilgi notuyla yanıtlayan Bakan Çiçek 27 Mayıs 2009 tarihi itibariyle ülke geneli kayıp çocuk toplamının bin 592 olduğunu bildirdi. 15 Ocak 2008 yılından kayıp olan bin 444 çocuktan 803’ünün bulunarak ailelerine teslim edildiğini, 641 çocuğun ise aranmasına devam edildiğini ifade eden Bakan Çiçek, şöyle dedi:
"Aile ve Sosyal Araştırmalar Genel Müdürlüğü koordinesinde, Emniyet Genel Müdürlüğü, Adalet Bakanlığı, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğü ve Barolar Birliği işbirliğinde Kayıp Çocuklar Ulusal Bilgi Sisteminin Oluşturulması ve İlgili Kurum ve Kuruluşlararası İşbirliği ile Koordinasyonun Sağlanarak Kayıp Çocukların Bulunmasında Etkinliğin Sağlanması Projesi çalışmaları sürmektedir. Proje ile toplumsal duyarlılığı artırmak, bilgilendirme ve bilinçlendirme faaliyetlerinde bulunmak, kayıp çocukların bulunmasında mümkün olan tüm imkanların kullanımını sağlamak ve kayıp çocuklarla ilgili kuruluşlarda görev yapan personel eğitimlerinin sağlanması amaçlanmaktadır."

EN ÇOK ÇOCUK BÜYÜKŞEHİRLERDE KAYIP
Bakan Çiçek’in verdiği bilgiye göre çocuk kayıplarında 259 çocukla İstanbul ilk sırada yer alıyor. Bunu 194 çocukla İzmir ve 106 çocukla da Ankara izliyor.
Soru önergesine verilen yanıt, Bakan Çiçek’in kayıp çocuklarla ilgili yürütülen projenin koordinasyonunda yürütüldüğünü söylediği Aile ve Sosyal Araştırmalar Genel Müdürlüğü’nün elinde kayıp çocuklara ilişkin veri olmadığını da ortaya koydu. Genel Müdürlüğün bilgi notunda Kurumun elindeki kayıp çocuklarla ilgili mevcut verilerin 2007 yılına ait olduğu kaydedilerek "son aylarda yaşanan ekonomik krizin bu soruna etkisinin olup olmadığı hususunda bir kanaate varmak veya herhangi bir değerlendirmede bulunmak mümkün değildir" denildi.
Genel Müdür Ayşen Gürcan imzasını taşıyan bilgi notunda kayıp çocuklarla ilgili spesifik bir araştırmanın bugüne kadar yapılmadığı ve görsel medyada yayınlanacak eğitici programların mevcut olmadığı da vurgulandı. (anka)