16 kişinin katili aynı ekip

16 kişinin katili aynı ekip
16 kişinin katili aynı ekip
Ankara Cumhuriyet Savcılığı'nın üç yıl önce başlattığı faili meçhul cinayet soruşturmasında ulaşılan deliller karanlık bir bir döneme ışık tutuyor. 1990'larda Türkiye'yi sarsan faili meçhul dosyasında davada bir numaralı Mehmet Ağar ve ekibi görülüyor.


Sabah gazetesinden Aliye Çetinkaya’nın hazırladığı habere göre Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 20 yıl önce işlenen 16 cinayet için iddianame hazırladı. Dava dosyasının yaklaşık 1700 sayfalık eki bulunuyor. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturmayı üç yıl önce başlatmıştı. Eski Özel Harekât Polisi Ayhan Çarkın'ın ifadeleriyle başlayan soruşturma , yeni deliller ışığında davaya dönüştü. Terörle Mücadele Kanunu (TMK) 10'uncu madde ile görevli Savcı Mustafa Bilgili tarafından yürütülen soruşturmada dosyanın bir numaralı şüphelisi olarak dönemin Emniyet Genel Müdürü Mehmet Ağar belirlendi.

AĞAR, EYMÜR ÇEKİŞMESİ
İfadeler, ses kayıtları, cinayetlerin; Ağar'ın bilgisiyle Korkut Eken ve İbrahim Şahin'in ekipleri tarafından gerçekleştiğini işaret etti. Mehmet Ağar ile Eski MİT Kontrterör Daire Başkanı Mehmet Eymür arasındaki çekişmenin sonucu olarak ortaya çıkan iddialar, ifadeler, raporlar, faili meçhullerle ilgili gizli kalmış birçok bilgiyi günışığına çıkarttı. Savcı Bilgili, "Taammüden adam öldürme ve suç işlemek için örgüt oluşturmak" suçlamasıyla iddianame hazırladı. Ancak ifadelerdeki "40 kişilik ölüm listesi" ve "Kayıp silahlar" bulunamadı. Dosyaya ışık tutacak 1700 sayfalık deliller arasında "MİT'in gönderdiği 13 sayfalık rapor, Susurluk yargılaması, kriminal raporlar, olay yeri krokileri, Çarkın'ın yer gösterme tutanakları, sanık ifadeleri, bir annenin sözleri ve bir PKK 'lının özel sorgulamadaki itirafı" yer aldı.