16. maddeye Meclis'ten onay

Ölüm orucundakilerin eylemlerine son verme şartlarından biri olan Terörle Mücadele Kanunu'nun (TMY) 16. maddesinin değiştirilmesine ilişkin tasarı dün TBMM'de kabul edildi

ANKARA - Ölüm orucundakilerin eylemlerine son verme şartlarından biri olan Terörle Mücadele Kanunu'nun (TMY) 16. maddesinin değiştirilmesine ilişkin tasarı dün TBMM'de kabul edildi. Kanunla, tutuklu ve hükümlülerin ortak kullanım alanları terör suçlularına da açılırken, kullanım süresi de uzatılıyor. Kanun, F Tipi Cezaevleri'ndeki terör suçlularına da dini ve ulusal bayramlarda yakınlarıyla görüşme imkânı sağlıyor.
Maddenin ikinci ve üçüncü fıkralarında öngörülen değişikliğe göre; tutuklu ve hükümlüler, işledikleri suçlara, kurumdaki davranışlarına, ilgi ve yeteneklerine göre gruplandırılarak, kendileri için hazırlanan iyileştirme ve eğitim programları çerçevesinde eğitim ve spor, meslek kazandırma ve işyurdu çalışmaları ile diğer sosyal ve kültürel faaliyetlere katılabilecek.
Programda değişiklik yapılabilecek
İyileştirme programlarının amaca aykırı sonuçlar verdiği hükümlüler bu uygulamadan yararlanamayacak veya programda değişiklik yapılabilecek. Disiplin cezası uygulanan hükümlüler dışında kalanlar açık görüş yapabilecek. Pişmanlık Yasası'ndan yararlanan hükümlülerden cezalarının en az üçte birini iyi halle geçirenler, diğer infaz kurumlarına nakledilebilecek.


  ETİKETLER:

  TBMM

  ,

  Ankara

  ,

  Terörle Mücadele