16 Mart eylemleri olaysız sona erdi

16 Mart Halepçe ve Beyazıt katliamlarının yıldönümü nedeniyle Türkiye'nin çeşitli illerinde gösteriler yapıldı. Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsü'nde toplanıp yürümek isteyen 100 kişilik öğrenci grubu...

İSTANBUL/ANKARA/DİYARBAKIR - 16 Mart Halepçe ve Beyazıt katliamlarının yıldönümü nedeniyle Türkiye'nin çeşitli illerinde gösteriler yapıldı. Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsü'nde toplanıp yürümek isteyen 100 kişilik öğrenci grubu, Çevik Kuvvet, barikatını aşamadı. Öğrenciler polise bayrak sopasıyla vururken, Çevik Kuvvet önce biber gazı, ardından da göz yaşartıcı bomba kullandı. Bir kişi gözaltına alındı. Kampüs içinde devam eden eylem, polis gözaltına alınan öğrencinin en hızlı şekilde Adliye'ye sevk edilerek serbest bırakılacağı sözü verince sona erdi.
İstanbul Üniversitesi öğrencileri de Beyazıt Meydanı'nda anma gösterisi yaptı. Polisin uzaktan izlemekle yetindiği gösteriler olaysız şekilde sona erdi. Öğrenciler yedi kişinin öldüğü 16 Mart saldırısının gerçekleştiği Eczacılık Fakültesi önüne karanfiller bıraktı.
DEHAP, 5 bin kişinin öldürüldüğü Halepçe katliamı için Diyarbakır'da anma düzenledi. Koşuyolu Parkı'nda toplanan 200 DEHAP'lı, Saddam Hüseyin'in yargılanarak cezalandırılmasını istedi. DEHAP, EMEP, SDP ve ESP üyeleri İzmir Konak'ta Halepçe'yi andı. (Radikal,dha)


    http://www.radikal.com.tr/7411077411070

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.