16 Mart katliamı anmasında gerginlik

16 Mart katliamı anmasında gerginlik
16 Mart katliamı anmasında gerginlik

Fotoğraf: Sendika.Org

16 Mart 1978'de, İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi önünde 7 öğrencinin can verdiği katliamı anmak için bir araya gelen grupla üniversitenin özel güvenlik görevlileri arasında gerginlik yaşandı.

İSTANBUL - 78'liler Girişimi ve bir grup öğrenci tarafından 16 Mart 1978'de İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi önünde bir grup sol görüşlü öğrencinin üzerine bomba atılması sonucu ve 16 Mart 1988'deki Halepçe katliamında hayatını kaybedenler için Beyazıt'ta bir anma töreni düzenlendi.

Grup, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi önünde toplanırken, polis de üniversitenin dışında güvenlik önlemi aldı. Anma için toplananlar buradan Eczacılık Fakültesi'ne doğru yürüyüşe geçti ve Eczacılık Fakültesi önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamanın ardından aynı grup İstanbul Üniversitesi Beyazıt kampüsünde düzenlenen foruma katılmak için ana kampüse yöneldi. Esnaf kapısı olarak bilinen kapıya gelen grubu içeri almak istemeyen özel güvenlik görevlileri ile öğrenci grubu arasında arbede yaşandı. Yaşanan gerginliğin ardından eylemci grup üniversite kampüsünün içine girdi ve foruma katıldı.

(Özgür ARSLAN / DHA)