16 Mart Katliamı'nda öldürülenler için 7 karanfil

16 Mart Katliamı'nda öldürülenler için 7 karanfil
16 Mart Katliamı'nda öldürülenler için 7 karanfil
"16 Mart Platformu" adlı grup, 1978'de İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi önünde öldürülen 7 öğrenci için anma töreni düzenledi.

İSTANBUL  - "16 Mart Platformu" adı altında toplanan yaklaşık 50 kişilik bir grup, 16 Mart 1978 yılında İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi önünde öldürülen 7 öğrenciyi anmak için Beyazıt Meydanı’nda bir araya geldi. Grup, önce fakülte önüne 7 kırmızı karanfil bıraktı. Kalabalık adına basın açıklamasını Yasemin Öztürk okudu. Öztürk, yaptığı açıklamada, “Kaybettiğimiz arkadaşlarımızı anıyoruz. Onları unutmadık, unutturmayacağız. Gerçekte bütün Türkiye ’nin hayatında, siyasi tarihinde dönüm noktası olan bu katliamın hesabının sorulması için çalıştık ve çalışmaya da devam ediyoruz. O gün hayatını kaybeden arkadaşlarımızı unutmamak ve toplumun bu katliamla yüzleşmesini sağlamak aslında sadece bizlerin görevi değil. Bu toplumun daha özgür, daha adil olmasını isteyen herkesin görevi olmalı" diye konuştu. (İbrahim AKTÜRK/DHA) 

16 Mart Katliamı
Bundan tam 35 yıl önce, 16 Mart 1978 Perşembe sabahı İstanbul Üniversitesi Merkez Binası'ndan çıkan gruba Eczacılık Fakültesi önünde bombalı ve silahlı saldırıda bulunulması sonucu 7 öğrenci ölmüş, 41 öğrenci de yaralanmıştı.
İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi 1. sınıf öğrencisi olan ülkücü öğrencilerin içinde gizlice faaliyet gösteren genç bir istihbaratçı, İstanbul Emniyeti'ne geçtiği bilgi notunda, ülkücülerin 8-10 gün içinde İstanbul Üniversitesi çıkışında solcu öğrencilerin üzerine dinamit atıp, silahlı tarama yapacaklarını bildirmişti.
Emniyet arşivine 7 Mart 1978 tarih, 1.D.2.12780 koduyla girip resmiyet kazanan bilgi notunda belirtilen yer ve tarihte gerçekleşen katliama ise engel olunmadı.
Bu bilgi notu katliamla ilgili soruşturma ve yargılamalar sürerken ortaya çıkmadı. Ta ki olaydan 19 yıl sonra dava ikinci kez açılıncaya, bilgi notunun yazılışının üzerinden 22 yıl geçinceye kadar. Olaya ilişkin yakalanan ve o dönemde İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Mahkemesi'nde yargılanan Sıddık Polat beraat etti.
Aynı eyleme karıştığı iddia edilen Zülküf İsot'un ise Elazığ'da yine olayın faillerinden olduğu belirtilen Latif Aktı tarafından öldürüldüğü öne sürüldü.
Olayın üzerinden 17 yıl geçtikten sonra Zülküf İsot'un babası, annesi ve kız kardeşlerinin verdiği bilgi doğrultusunda, haklarında yeni dava açılan eski polis Mustafa Doğan ile Latif Aktı ve Özgün Koç'un, "Taammüden adam öldürmek ve yaralamak" suçlarından 7'şer kez idam ve 41'er kez 20'şer yıldan az olmamak üzere ağır hapis cezasına çarptırılmaları isteniyordu.
Ancak dava, zaman aşımı süresi dolduğu gerekçesiyle ortadan kaldırıldı.
Öldürülen öğrenciler:
Abdullah Şimşek- TİP
Baki Ekiz- İGD
Cemil Sönmez- TİP
Hamit Akıl- TİP
Hatice Özen- DEV-GENÇ
Murat Kurt- İGD
Turan Ören- İGD