16 Mart protestosuna polis müdahalesi: 30 gözaltı

16 Mart ve Halepçe katliamlarının Beyazıt Meydanı'nda protesto etmek isteyen gruplara müdahale eden polis, 30 göstericiyi gözaltına aldı.

İstanbul'da, 16 Mart ve Halepçe olaylarının yıldönümü dolayısıyla Beyazıt Meydanı'nda gösteri yapmak isteyen gruba müdahale eden polis, yaklaşık 30 kişiyi gözaltına aldı.
İstanbul Üniversitesi'nin (İÜ) merkez kampüsü içinde toplanan yaklaşık 100 kişilik grup, Beyazıt Meydanı'na açılan kapı önüne çıkarak, 16 Mart 1978 tarihinde İÜ Eczacılık Fakültesi önünde 7 öğrencinin ölümü ve 41 öğrencinin de yaralanmasıyla sonuçlanan olay ile 16 Mart 1988 tarihinde Halepçe'de kimyasal silah kullanılmasını protesto eden bir açıklama yaptı. Eczacılık Fakültesi önüne karanfil bırakan grup, olaysız şekilde yerleşkeye geri döndü.
Daha sonra ise İÜ Merkez kampüsünden çıkan yaklaşık 30 kişilikbir grup, Beyazıt
Meydanı'na geldi. Beyazıt'taki otobüs duraklarında toplanan çeşitli sivil toplum kuruluşları ile öğrenci derneklerinin üyelerinin yer aldığı yaklaşık 450 kişilik grup da, polisin kontrolü altında Beyazıt Meydanı'na doğru yürümeye başladı.
Meydana ilk olarak giren ve çoğunluğunu kadınların oluşturduğu, ellerinde de Halepçe'de yaşanan olaylara ilişkin fotoğraflar ve pankartlar taşıyan grup, Suriye'de yaşanan son olaylara ilişkin Kürtçeve Türkçe sloganlar attı. Diğer gruplar da, çeşitli pankartlar taşıyarak ve 16 Mart olayını protesto eden sloganlar atarak meydana girdi.
Grupların basın açıklamasına hazırlandığı sırada, emniyet güçleri gösteriye müdahale etti. Çevik Kuvvet'e bağlı polislerin jop ve 'biber gazı' ile yaptığı müdahale üzerine grup, Sahaflar Çarşısı ile Vezneciler yönüne doğru dağıldı. Bazı kişiler üniversiteye kaçarken, buradan bazı kişilerin polislere taş attığı görüldü. Emniyet güçleri, Vezneciler yönüne kaçan grubu bir süre takip ettikten sonra Beyazıt Meydanı'na döndü.
Olay sırasında bazı kişiler yaralanırken, yaklaşık 30 kişi de gözaltına alındı.
Polisten kaçmaya çalışırken duvardan düşerek ayak bileğini kıran bir bayan gösterici, sedyeyle ambulansa taşınarak olay yerinden uzaklaştırıldı. Bu arada, müdahalede kullanılan 'biber gazı'ndan bazı polisler ve basın mensupları ile
çevredeki vatandaşlar da etkilendi. Beyazıt Meydanı ve çevresinde yoğun önlem alan güvenlik güçlerinin, özel eğitimli köpeklerini de getirdikleri görüldü.
Öte yandan, SHP İstanbul İl Başkanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, gösteriye katılan Eminönü Belediye Başkan Adayı Kiraz Biçici'nin de gözaltına alındığı bildirildi.