'16 Mart'ın zamanaşımında hâkim ihmali var'

'16 Mart'ın zamanaşımında hâkim ihmali var'
'16 Mart'ın zamanaşımında hâkim ihmali var'

MehmetAli Şahin, 16 Mart katliamına tanık olduğunu açıklamıştı.

16 Mart davasının zamanaşımından düşmesi üzerine Adalet Bakanı Şahin'in görevlendirdiği müfettişler, hâkimlerin ihmalinin olduğunu tespit etti. Hâkimler soruşturulacak

ANKARA - Adalet Bakanlığı’nın, ‘16 Mart katliamı davasının zamanaşımından düşmesiyle ilgili olarak görevlendirdiği müffetişler, ‘Hâkimlerin ihmali var’ tespiti yaptı. Bakanlık, söz konusu hâkimlerin ‘disiplin yönünden soruşturulması’ için Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’na (HSYK)?başvurdu. HSYK, hâkimlerin ihmali bulunduğuna karar verirse, ‘meslekten mene’ kadar cezalar verilebilecek. Böylece ilk kez zamanaşımı yönünden hâkimler hakkında bir soruşturma başlatıldı.
İstanbul Beyazıt’ta 30 yıl önce yedi öğrencinin ölümü, 41 öğrencinin de yaralanmasıyla sonuçlanan bombalı ve silahlı saldırıya ilişkin üç sanığın İstanbul 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandığı dava zamanaşımı nedeniyle düşmüştü. Davayı karara bağlayan mahkeme heyeti, sanıklar Mustafa Doğan, Latif Aktı ve Özgün Koç hakkındaki kamu davasının zamanaşımı süresinin dolduğu gerekçesi ile düşmesine karar vermişti.
1978’de olaya tesadüfen tanıklık ettiğini açıklayan Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, davanın zamanaşımından düşmesi üzerine müffetiş görevlendirerek davaya bakan heyetin bir ‘ihmali olup olmadığını araştırılmasını’ istemişti. Müffetişler yaptıkları inceleme sonucunda hazırladıkları raporda davanın düşmesinde heyetin ‘ihmali’ bulunduğuna hükmettiler. Bunun üzerine Bakan Şahin, yargıçların disiplin yönünden incelenmesi için HSYK’ya başvurdu.
Şahin, NTV’de katıldığı programda şunları söyledi: “16 Mart davasının zamanaşımından düşmesini müffetişler incelediler, rapor hazırladılar. Raporda ‘bir ihmal söz konusu’ denildi. Biz de disiplin yönünden ihmalde bulunan yargıçlarımızla ilgili karar vermesi için dosyayı HSYK’ya sevk ettik. Kurul başkanı olarak, yargıçlarımızın savunmalarını istedim. Hâlâ savunmaları gelmedi. Savunmaları geldikten sonra bir ‘ihmal var mı, savsaklama var mı’ HSYK değerlendirecek, yasa neyi gerektiriyorsa o yapılacak.”
Şahin, yerel mahkemenin kararının, mağdur avukatlarınca temyiz edildiğini de ifade ederek, “Dosya şu anda Yargıtay’dadır. Yargıtay, zamanaşımından düşmesini inceleyecektir. Eğer temyiz edilmemiş olsaydı, dosya kesinleşmiş olacaktı. Adalet Bakan’ı olarak ‘yazılı emir yolunu’ kullanmayı düşünüyordum. Sanıyorum zamanaşımından düşmüş davalarla ilgili bir disiplin soruşturması açılması belki de bir ilktir” dedi. 
HSYK, yapacağı soruşturma sonucunda heyetteki hâkimlerin ‘ihmali’ bulunduğunu tespit ederse yargıçlara ceza verebilecek. HSYK ‘ihmalin yoğunluğuna’ göre, yargıçlara ‘maaş kesme’, ‘kınama’, ‘uyarı’ hatta ‘meslekten men’ cezası da verebilecek. (Radikal)