16 Türk devleti askerlerinin heykelleri dikiliyor

16 Türk devleti askerlerinin heykelleri dikiliyor
16 Türk devleti askerlerinin heykelleri dikiliyor
Cumhurbaşkanlığındaki karşılama törenlerinde görünen ve büyük yankı uyandıran '16 Türk devleti'ni temsil eden askerlerin heykellerinin de dikileceği öğrenildi. Antalya'da yapılacak heykeller için 1000 ton kum kullanılacak.

RADİKAL – Türk devletini temsil eden askerler bu kez de heykelleriyle gündeme oturacak. 9. Uluslararası Antalya Kum Heykel Festivali'nde yapılacak askerlerin kumdan heykelleri için bin ton kum kullanılacak. Heykel sergisi, Mayıs ayında kapılarını ziyaretçilere açacak.

Global Design Art Works tarafından Lara Beach Park'ta 7 bin metrekarelik alanda 10 bin ton kum kullanılarak düzenlenecek etkinlikte, Cumhurbaşkanlığı forsunda yer alan 16 Türk devletini temsil eden askerlerin kumdan heykelleri yapılacak.

Festivalde Osmanlı İmparatorluğu, Göktürk Kağanlığı, Timur İmparatorluğu, Selçuklu İmparatorluğu ile Akhun İmparatorluğu gibi tarihte iz bırakan 16 Türk devleti birer kum askerle temsil edilecek.

Festivali direktörü Cem Karaca, son iki yıldır "İmparatorluklar" temasıyla düzenledikleri festivalin önceki yıllardaki temalardan daha fazla ilgi gördüğünü söyledi.

Ziyaretçilerin tarihe ilgisinin kendilerini bu temaya daha fazla yoğunlaşmaya yönelttiğini kaydeden Karaca, "Festivalimizi ziyaret eden yabancı ziyaretçileri eğlendirirken, Türk tarihi hakkında bilgi vermeyi de bir misyon olarak görüyoruz" dedi.

EN İYİ KUM HEYKELTRAŞLARI DAVET EDİLDİ
Türklerin asırlara uzanan bir tarihi olduğunu, bu medeniyetin Antalya'ya tatile gelen yabancılara tanıtılmasının önem taşıdığına inandıklarını vurgulayan Karaca, şöyle konuştu:

"Cumhurbaşkanlığı forsunda da temsil edilen tarihteki 16 Türk devletini anlatan kum heykeller yapacağız. Biliyoruz ki tarihte 200'ü aşkın Türk devleti var. Bunlar arasında yapacağımız seçkiyle bu sayıyı 20'ye ulaştırmayı hedefliyoruz. Sergimizde bu devletler, birer savaşçı heykeliyle temsil edilecek. Yapacağımız 16 Türk askeri heykelinin en ihtişamlı şekilde ortaya çıkması için geçmiş yıllarda olduğu gibi dünyanın en iyi kum heykeltraşlarını davet ettik."

HEYKELLER İÇİN BİN TONU AŞKIN KUM KULLANILACAK
Bu yıl dokuzuncusu düzenlenecek festivalde 10 bin ton kum kullanılacağını, 10 ülkeden yaklaşık 25 heykeltraşın binlerce saatlik performans sergileyeceğini anlatan Karaca, sadece Türk devletleri heykelleri için bin tonu aşkın kum kullanılacağını tahmin ettiklerini söyledi.

'SIĞ ESPRİLERE MALZEME EDİLMESİNDEN ÜZÜNTÜ DUYDUM'
Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı tarafından Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndaki karşılama törenlerinde 16 Türk devletinin temsil edilmesinin özellikle sosyal medyada espri malzemesi yapıldığını ifade eden Karaca, "Ben gördüğümde gurur duyduğum bir manzarayla karşılaştım ancak kendi tarihimizde yer alan bu unsurların bazı sığ esprilere malzeme edilmesinden de üzüntü duydum. Heykellerle tarihimiz hakkında yapılan bu sığ esprilere tepkimizi kuma yansıtacağız" diye konuştu.

DÜNYANIN EN YÜKSEK KUM HEYKELİ YAPILACAK
Karaca, festivalde dünyanın en yüksek kum heykelini yaparak Guinness Rekorlar Kitabı'na girmeyi planladıklarını dile getirerek, "Bu yıl 1 milyon ziyaretçi hedefledik. Dolayısıyla kendi tarihimizi anlatan heykeller de böylece 1 milyon ziyaretçi tarafından görülecek" dedi.


  ETİKETLER:

  Antalya

  ,

  Cem Karaca

  ,

  sosyal