'16 Türk devletinin askerleri' fikri Muhafız Alayı'ndan geldi

'16 Türk devletinin askerleri' fikri Muhafız Alayı'ndan geldi
'16 Türk devletinin askerleri' fikri Muhafız Alayı'ndan geldi
Mahmud Abbas için düzenlenen törende, tarihteki 16 Türk devleti askeri üniformalarını giyen askerlerin bulunması önerisinin Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Komutanlığı'ndan geldiği belirtiliyor.

RADİKAL - Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas için düzenlenen karşılama töreninde, tarihteki 16 Türk devletinin askeri üniformalarını giyen askerlerin bulunmasının kimin fikri olduğu ortaya çıktı.

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından alınan bilgiye göre, Muhafız Alayı Komutanlığı, Cumhurbaşkanlığı Forsu’nda 16 yıldız ile temsil edilen tarihteki Türk devletlerinin Cumhurbaşkanlığı Saray’ı içinde de sembolize edilebileceği önerisinde bulundu.

Hürriyet gazetesinin haberine göre, bu önerinin olumlu karşılanması üzerine kayıtlar incelendi ve tarihteki 16 Türk devletinin askeri üniformaları tespit edilerek, askeri terzilere diktirildi.

Dikilen üniformaları giyen Muhafız Alayı askerleri, birkaç provanın ardından dünkü karşılama töreninde boy gösterdiler.

Kaynaklar, Muhafız Alayı Komutanlığı’ndan benzer bir önerinin Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda düzenlediği ilk 30 Ağustos resepsiyonunda da geldiğini, bu fikrin de kabul edilerek hayata geçirildiğini belirttiler.

Buna göre resepsiyondaki koreografide, tarihten bugüne Osmanlı dâhil olmak üzere Türk ordularının kullandığı 21 farklı üniforman Muhafız Alayı askerlerince davetlilerin izlenimine sunulmuştu.

Muhafız Alayı Komutanlığı’nın Abdullah Gül döneminde de bu tür önerileri olduğunu hatırlatan kaynaklar, örnek olarak Muhafız Alayı Atlı Tören Birliği’ni örnek gösterdiler.

Muhafız Alayı süvarileri, Gül döneminde Çankaya Köşkü’nün 1 No’lu kapısından konuk devlet başkanını karşılıyor ve tören alanına kadar eşlik ediyordu. Gül döneminde Çankaya Köşkü’nde başlayan bu uygulama Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda da devam ediyor.

'16 Türk devleti askerleri' için tarihçiler ne diyor?

16 Türk devletinden hallice 9 Ak Saray ziyareti