16 üniversite öğrencisine 3'er yıl hapis

Ardahan'da, cezaevlerinde açlık grevi yapan siyasi mahkumlara destek vermek amacıyla izinsiz yapılan basın açıklamasına katılan ve çıkan olaylarda polise taş attıkları suçlamasıyla Erzurum 4'üncü Ağrı Ceza Mahkemesi'nde tutuklu yargılanan 17 üniversite öğrencisinden 16'sı 3'er yıl 1'er ay 15'er gün hapis cezasına çarptırıldı.

ERZURUM - Ardahan Üniversitesi’nde okuyan bir grup öğrenci, BDP ’lilerle birlikte cezaevlerindeki açlık grevinde bulunanlara destek vermek için 5 Kasım 2012 günü İnönü Caddesi’nde basın açıklaması yapmak istedi. İzin verilmemesi üzerine yürüyüş yapmak isteyen gruba polis müdahale etti. Taşla saldıran gruba polis gaz bombası ve su sıkarak karşılık verdi. Olaylarda 3 polis memuru yaralandı ve çok sayıda öğrenci gözaltına alındı.

Erzurum 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün ayrı ayrı görülen davada tutuklu 17 üniversite öğrencisi ile tutuksuz köy minibüsü şoförü hakim karşısına çıktı. Mahkeme heyeti öğrencilere, gösterilerde yer aldıklarına dair fotoğraflarını gösterdi ve kendileri olup olmadığını sordu. Fotoğraftaki kişinin kendisi olmadığını söyleyen Mütalip Kabul’a bu kez video görüntüsü izlettirildi. Kabul, eyleme katılmadığını Ardahan Üniversitesi pankartını gördüğü için merakından baktığını ileri sürdü. Videodaki bazı görüntüleri kabul eden bazısını ise kabul etmeyen Mütalip Kabul’a mahkeme heyeti, iki görüntüdeki kişinin üzerindeki gömleğin aynı olduğunu gösterdi.

‘O GÖMLEK, TÜRKİYE ’DE SADECE BANA AİT ÜRETİLEN BİR GÖMLEK DEĞİL’

Kabul, "O gömlek, Türkiye’de sadece bana ait üretilen bir gömlek değil. Ardahan’da hangi konfeksiyon mağazasına giderseniz aynı gömlekten bulabilirsiniz. Öğrenciyim, hapisten çıkıp okuluma gitmek istiyorum" dedi.


Kürtçe savunma yapmak isteyen Semih Tadik ise avukatının "Diğer arkadaşların Türkçe savunma yaptı. Sen de Türkçe konuş" demesi üzerine Türkçe savunma yaptı.

Mahkeme heyeti, tutuklu öğrenciler Tuba Karaer, Dündar Çelik, Ömer Işık, Hacı Çelik, Mevlüt Şimşek, Kurtuluş Yılmaz, Servet Baktemur, Mehmet Kartal, Barış Gökdemir, Ahmet Demir, Adnan Örkmez, Mütalip Kabul, Erol Yalvarıcı, Semih Tadik, Recep Çakan, Ümit Evliyaoğlu ile tutuksuz şoför Halim Çelik’i ’silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek’ten 3’er yıl 1’er ay 15’er gün hapis cezasına mahkum etti.

Heyet, tutuklu öğrencilerden Emre Aktaş’ın ise fotoğraf ve görüntülerden teşhis edemediği için beraatini uygun gördü. Mahkeme heyeti, kararın ardından 17 öğrenciyi de tahliye etti.(dha/Hümeyra Pardeli)


  http://www.radikal.com.tr/112094011209405

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  pan-zehir adlı yoruöcuya - psikolog21

  bizlere adalet naraları atmayın bu ülkede adaletinde, siyasetinde, şiddetinde nasıl yürüdüğünü gördük ve görüyoruz. 34 kişi Roboski'de katledilirken de devlet deli numarası yaptı, Madımakta'da aynı şekilde milletle dalga geçer gibi görüntüleri servis etti. bu ülkede herkes bilir bir kişinin malına canına ırzına kast etmek çok mühim değil, ancak devlete yönelik en ufak bir hareket ömrünüzü sizden alabilir. umarım senin başına gelmez ve umarım sende bir gün deli taklidi yapmak zorunda kalmazsın

  Yine Zehir Kusmus - iekanat

  Bu ulkede Kurtler, solcular yillardir yaptiklari-yapmadiklari pek cok seyin sonuclarina katlaniyor. Kimse sormuyor, bu sonuclar yaptiklari seye oranla adil mi? Bunu bi baskasi yapsa ayni sonuclar ortaya cikar miydi? Konusmadan, yazmadan once elini vicdanina koymak lazim. El insaf!

  Basın açıklaması için izin almak gerekmez! - De te fabula narratur!

  İktidarın dili her yeri kuşattığı gibi, radikal sayfasının haberlerini de kuşatmış ne yazık ki. Bunu nereden anlıyoruz? Bunu, basın açıklaması yapmanın izin şartına bağlı olmamasına rağmen, "izinsiz basın açıklaması"yla canım öğrencilerin suçlu ve günahkâr addedilmesinde anlıyoruz. Yazık ki, yazık!

  Memleketin adaleti - gencoy

  Ne kadar traji komik bir memleketimiz var değil mi? Sivas'da o güzelim canlara kıyanlar bile böyle ceza almadı. Demek ki bu ülkede polise taş atmak cana kıymaktan daha fazla ceza alıyor. Yazıklar olsun böyle ülkenin adaletine...

  sonuçlara katlanın - PAN-ZEHİR

  Taş at, gösteri yap sonra da deli numarası yap. Ben değildim, montaj bunlar.Bu haberden çıkarılacak ders ; sonuçlarına katlanamayacağınız eylemlerde ve söylemlerde bulunmayın zira çok komik durumlara düşersiniz.